Jdi na obsah Jdi na menu
 


Děti a bolavé bříško: 10 rad, jak jim pomoci

20. 3. 2011
 
Ilustrační snímek.
Bolavé bříško trápí většinu kojenců do tří měsíců věku.

Bolesti v oblasti břicha jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč rodiče malých dětí vyhledají dětského lékaře. Kojenecké bolení bříška je většinou způsobeno nedostatečně vyvinutým trávicím ústrojím a střevy, která si na stravu musí nejprve zvyknout.

Kdy k lékaři?

Odborníci dělí bolesti na dva typy: organické a funkční. Organické jsou důsledkem nějakého onemocnění, například zánětu, a jejich příčinu musí odhalit lékař. Sem řadíme třeba bolesti v důsledku zánětu slepého střeva, bolesti břicha při průjmových stavech nebo při zauzlení střev. Pokud se bolest břicha dostaví náhle a je velmi intenzivní, je čas vyhledat lékaře.

"Provází-li ji navíc zvracení, horečka a zhoršené dýchání, návštěvu ordinace příliš neodkládejte. K dětskému lékaři zamiřte i tehdy, trápí-li dítě i slabší bolesti po dobu delší než dva dny. Při bolestech, které nemají jasnou příčinu, a to hlavně v okamžiku, kdy je bolestivá pravá strana břicha, vyhledejte lékaře ihned," doporučuje doktor Milan Kudyn.

Právě toto období bývá provázeno nadměrnými větry a kolikami, které dětem ani rodičům nedají spát. U starších dětí pak bývá většinou na vině nevhodná strava, nesnášenlivost některých potravin nebo nedostatek tekutin.

Nejčastějším důvodem, proč kojence bolí bříško, je nadýmání. Prdíky poznáte nejen podle dlouhodobého a usilovného pláče, ale také podle toho, že se miminko různě kroutí a prohýbá, natahuje nožičky, snaží se tlačit a červená v obličeji. Nadýmání je ovšem v prvních třech měsících života dítěte zcela normální, protože střevní mikroflóra se miminkům začíná tvořit teprve po porodu.

Je proto vhodné, aby kojící matky přizpůsobily svůj jídelníček nárokům miminka, mohou také svou stravu obohatit o probiotika, přátelské bakterie, které mikroflóru posilují. V případě přechodu na umělou výživu je pak možné přidávat speciální probiotika pro kojence přímo do lahvičky.

V raném věku dítěte nejsou ničím neobvyklým ani průjmy, které mohou následovat po změně v jídelníčku nebo doprovázet běžné infekční onemocnění. Vyvolávají je i různé viry, bakterie i onemocnění střevní sliznice. Opakovaný a častý průjem však může signalizovat alergii na kravské mléko či lepek.

Není-li však průjem příliš častý nebo silný, jde jen o běžné samočištění organismu, které je přirozené. Stačí dítě udržovat v klidu a teple a dopřát mu zvýšený příjem tekutin. Pozor ovšem na urputné průjmy, které mohou skončit i dehydratací organismu a následnou hospitalizací.

10 rad, jak na bolest bříška

  1. Masáž: namažte si ruku dětským olejíčkem a po směru hodinových ručiček bříško jemně masírujte. Krouživými pohyby pomáháte střevům od nežádoucích plynů, které způsobují nadýmání a bolesti.

  2. Teplý obklad: nahřejte plenku na topení nebo žehličkou, případně na bříško přiložte ohřívací láhev.

  3. Cvičení: opřete si miminko o trup zády k vám a jeho nožičky pomalu pokrčujte směrem k bříšku a znovu uvolňujte. Tyto pohyby usnadňují odcházení plynů. Můžete děťátko v této poloze také na chvíli "zabalit do uzlíčku" - obejmout je s nožičkami pokrčenými směrem k bříšku.

  4. Teploměr: vsunete-li jej jemně dítěti do konečníku, může usnadnit odcházení větříků, případně je možné zakoupit v lékárně rektální rourku, což je měkká gumová hadička, která rovněž uvolní plynatost.

  5. Houpání na bříšku: pochovejte miminko tak, že leží na břiše na vašem předloktí, a jemně s ním pohupujte.

  6. Koupel: teplá voda může mít podobně uklidňující účinky jako hřejivý obklad.

  7. Fenyklový čaj: odvěký přírodní lék na zažívací problémy pomůže i vašemu miminku. Uvařte ho přímo pro ně, nebo v případě, že kojíte, vypijte čaj sama.

  8. Rooibos: některé maminky mají na dětské tříměsíční koliky osvědčený lék: jihoafrický čaj Roiboos.

  9. Probiotika: přátelské bakterie, které pomáhají správnému vývoji mikroflóry v dětských střevech, dovedou také ulevit od bolesti spojené s nadýmáním.

  10. Čas: Ve třech až čtyřech měsících věku se dítě většinou větříků zbaví. Pomůže více pohybu, posílení trávicího traktu a taky pevnější břišní svaly.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář