Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tradice a zvyky

 

Tradice a zvyky


Masopust (fašank)

Znovu obnovená tradice masopustních obchůzek, velmi rozšířená na všech vesnicích Slovácka. Snad největší kulturní a společenská akce probíhá na Strání, kde ale má svá pevná pravidla. V naší obci je program obchůzky volnější, masky se přizpůsobují konkrétní společenské a politické situaci.

    Daří se dokonale parodovat celkovou náladu ve společnosti, vtipně reagovat na ožehavé životní problémy a dokonce existují i podoby filmových hrdinů či idolů. Na rozdíl od jízdy králů průvod masek poctivě obchází celou vesnici a navštíví každý dům a formou tištěných pozvánek pozve všechny na večerní veselici.

    Termín obchůzek je dán kalendářem a proto je shodný ve všech vesnicích. Vlčnovský fašank je ojedinělý tím, že není absolutně svázaný obecně závaznou tradicí a návštěvníci mohou vidět každý rok neopakovatelné masky a velmi různorodý průvod.


Velikonoční košt vína

Tradiční výstava místních zahrádkářů. Na koštu jsou představeny vzorky vína jak místních pěstitelů, tak i přespotlní a není vyjímkou i vzorky vín ze vzdálených vinařských oblastí. Velký počet návštěvníků dáva za pravdu trvalému zvyšování kvality místních vín a jejich konkurenceschopnosti vůči vyhlášenějším vinařským krajům. Samozřejmostí, jak je tady zvykem, je krojovaná obsluha spolu s cimbálovou muzikou.


krojované velikonoce

Na velikonoční pondělí kluci z ročníku - legrúti, který letos pojede Jízdu králů, se oblečou do krojů a spolu se svým králem obchází stejně staré holky za účelem velikonoční pomlázky. Je to první představení legrútů na veřejnosti.


stavění máje

    Májka(nazdobený vzrostlý strom umístěný uprostřed obce) vždy bývá pýchou legrůtů. Vždy se snaží, aby ta jejich byla co největší. A proto vždy při stavění máje asistuje celá obec, holky z ročníku zdobí korunu velikonočními stuhami a společně potom nazdobenou májku postaví za pomoci celé vesnice.

    Dalším, nemalým úkolem je májku uhlídat. Kluci z okolních vesnic mají zálusk na náš máj a snaží se jej podřezat a ukradnout špičku. Za tu mohou chtít velké výkupné.

    Současně po vesnici se staví i malé májky. Nejznámější je májka u hasičské zbrojnice, kde při příležitosti stavění a kácení máje se opékají makrely a vládne zde lidová zábava.


jízda králů

Největší svátek ve vesnici. Král se svojí družinou objíždí vesnici. Je to hra barev a emocí. Snad každý, kdo uviděl tento velkolepý svátek folkloru, je natolik uchvácen, že přijíždí znovu a znovu se zúčastnit této akce.

     Samostatné internetové stránky www.jizdakralu.cz


první svaté přijímání

 Krojované první svaté přijímání je velkým svátkem naší farnosti a odehrává se spíše v rovině duchovní. Slavnostně oblečené děti v krojích poprvé přijímají tělo Páně a spolu se svými rodiči slaví tento duchovní zázrak.


SLAVNOST BOŽÍHO TĚLA

Oslava duchovního charakteru, spojená s průvodem ulicemi Vlčnova. Průvod je demonstrací úcty k Eucharistii (Kristovu Tělu), proto nechybí slavnostní oděv mnohých účastníků - kroj ani výzdoba kapliček či jednotlivých domů.


hody

      Místní hody žijí ve stínu Jízdy králů. Konají se pravidelně na svátek sv. Jakuba st., patrona vlčnovského kostela. Dopoledne prožívají hodovníci v rovině duchovní, odpoledne je pro všechny připravena světská zábava - koncert dechové hudby, opékání makrel atd.

     Tradiční hody, známé z okolních vesnic, se zde již neslaví.


suchou nohou  

     Nově obnovená letní tradice sloužící k zábavě místních obyvatel. Jedná se o přejezd na kole přes šířku koupaliště pomocí úzké, dřevěné lávky. Málokdo to dokáže hned napoprvé a skončí ve vodě. Tomu všemu přihlíží spoustu spokojených návštěvníků.


prázdninové odpoledne na pepčíně

Akce místních vesnic. Pepčín, dnes již kultovní místo, je na hranicích katastru obcí Vlčnova, Veletin, Drslavic, Havřic a Uherského Brodu. Kdysi zde stával zámeček hraběte Kounice, bohužel byl dlouho dobu opuštěný a velmi zchátral.Musel být zbořen. 

     Na památku po Pepčínu se na konci prázdnin koná setkání obcí spolu se soutěžemi pro děti i dospělé.


sbírání trnek, vaření povidel a pálení slivovice

 Vaření povidel je dnes trochu pozapomenuto z důvodu modernizace a lepší vybavenosti domácností. Ale skupinka místních nadšenců pravidelně vaří trnky podle staré receptury. Přijďte ochutnat.

    Snad není ve Vlčnově, kdy by si trochu neposbíral trnek do kvasu a potom nevypálil. Samotné pálení kvasu a následná výroba slivovice je natolik významná činnost, která je povýšená na důležitou rodinnou událost.


živý Betlém

  Místní farnost pořádá živý betlem. Představuje se místní schola a různá folklorní sdružení. Zpívají oblíbené koledy a předvádějí secvičené scénky.

    Je to velmi důstojné zakončení vánočních svátků.


silvestR na Pepčíně   

     Nově obnovená tradice setkávání se obyvatel okolních obcí na Pepčíně, tradičním místě, který spojuje místní region.Všechna rivalita okolních vesnic pomine a toto setkání se nese v duchu příštího, snad lepšího roku.