Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čakry

 

Čakry jsou energetická regulační centra našeho těla.

 

ObrazekProudí jimi vitální energie, která nás drží na živu. Lidský organismus musí být zásobován ze tří různých pramenů. Potřebuje výživu, vzduch a vitalitu. Čakry jsou centrem energetické potence a tím i zdrojem veškeré energie, která cirkuluje naším tělem mřížovou sítí meridiánů. Tato vitální energie proudí všemi energetickými centry a jde odzdola, podél páteře nahoru. Energie šesti čaker se nakonec spojují v sedmé čakře, která se nachází na temeni hlavy. Čakry se nacházejí na povrchu éterického těla, v řadě kruhových vírů, jakýchsi kónických kuželů na přední a zadní straně trupu s vrcholy na linii osy páteře. Tyto kužele se vzhledem k trupu otáčejí ve směru pohybu hodinových ručiček, to znamená, že vitální energie do nás vstupuje spirálovitě zepředu i zezadu, s výjimkou první a sedmé čakry, kterou tvoří jen jeden kužel, vystupující z konců páteře.


 

Každá čakra ovlivňuje stav některé z žláz s vnitřní sekrecí:

 

 
   čakra  žláza  barva
 1  kořenová čakra  nadledvinky  červená
 2  sakrální čakra  pohlavní žlázy  oranžová
 3  čakra solar plexus  slinivka břišní  žlutá
 4  srdeční čakra  brzlík  zelená / růžová
 5  krční čakra  štítná žláza  modrá
 6  čelní čakra  podvěsek mozkový  indigová
 7  temenní čakra  šišinka mozková  fialová
 


Celé tělo je s těmito energetickými koly sedmi čaker spojeno a skrze ně zakouší vitalitu a radost ze života. Je-li jedno ze sedmi energetických center porušeno, potom je oslabena ve výkonu i příslušná žláza a k ní náležející tělesné oblasti a funkce vykazují poruchy, tedy příznaka nemoci. Nevyvážené energie v čakrách mají také silný účinek na city a nálady člověka.

Příčinou chybných funkcí mohou být tyto tři možnosti:

 

  1.   tok energie je blokován
  2.   tok energie je moc silný
  3.   do čakry proudí energie zdraví škodlivá


Protože jsme soustavně obklopeni kosmickými silami světla, a tím i barvami, jsme jejich vibrací silně ovlivňováni. Každá ze sedmi barevných energií plní v lidském těle speciální funkci a přísluší určité čakře, aby jí dávala energii, kterou čakra nutně potřebuje k harmonizování funkcí. V auře se bílé světlo rozkládá do sedmi barev a pak proudí do příslušného energetického centra. Barva je svou podstatou cosi duchovního. Tři primární barvy bezprostředně aktivují fyzický, mentální a spirituální energetický potenciál, což je nutné k podporování duchovně-duševního růstu.

červená    =    materie
žlutá    =    duše
modrá    =    duch


Červená je v souzvuku s principem sebevědomí, žlutá s principem moudrosti a modrá s principem vůle.

1    Červený paprsek dodává potravu fyzickému tělu a vniká do něj vdechnutím kosmické životní energie. Žlutý paprsek podněcuje mentální vývoj mozkem. Uklidňující modrý paprsek je zachycen duchovním centrem v hlavě a probouzí spirituální energie.
 
2    Červená (materie) a žlutá (duše) se spojují v oranžovou, pomocí níž lze dosáhnout sebekontroly a vědomého řízení citů.
 
3    Žlutá, jako symbol moudrosti v mentální úrovni, je spojena s 3. čakrou. Toto silové centrum symbolizuje naše „slunce“. Zde je také sídlo našeho podvědomí a centrální rozvodna našeho nervového systému.
 
4    Spojení žluté (duše) s modrou (duch) vzniká zelená, která symbolizuje harmonické vyrovnání tělesné a duševně-duchovní oblasti.
 
5    Modrá, barva nekonečna a inspirace, se vztahuje k páté, krční čakře. To je energetické centrum, ve kterém má původ mluvené slovo, které umožňuje vyjádření citů a pocitů a vytváří komukikaci s okolním světem.
 
6    Indigová vzniká spojením ostatních šesti barev stejným dílem. Je výrazem duchovní vznešenosti, moudrosti a dokonalosti. Podporuje otevření „třetího oka tím, že zaostřuje vnitřní a vnější vidění a otevírá brány nevědomí, aby byl umožněn přístup do vzpomínek, které odedávna odpočívají ve skrytu duše. Tento barevný paprsek přestavuje spojení konečna s nekonečnem. Vymazává negativní struktury z vědomí a napomáhá vstupu do vyšších dimenzí. Indigově modrý paprsek představuje cennou pomoc na naší duchovní cestě ke kosmickému vědění a věčné pravdě.
 
7    Fialová představuje korunu v barevném spektru. Toto nejvyšší chvění se skládá z červené (materie) a modré (duch) a tímto spojením podléhá i oběma protikladům, které jsou složený z neklidné impulsivnosti a jemné mírnosti, občas z bolestných pocitů mysli, což může vést k hlubokému tříbení. Tím otevírá fialová barva cestu ke spirituálním poznatkům a k duševnímu osvobození. 
Zdroj: Léčivá síla čaker v praxi, Dr. Christine R. Page, převzato od www.empatia.cz

 

První energetické centrm

Kořenová, základní neboli kostrční čakra (Muladhara)

 

  • ObrazekBarva    -    červená
  • Živel    -    země
  • Smysl    -    čich
  • Potřeba    -    fyzický kontakt
  • Výzva    -    myslet a pak teprve jednat
  • Klíčové slovo    -    fyzický


Kořenová čakra leží na konci páteře, a je-li aktivní, je ohnivě červená. V této úrovni mají energie v těle se vyskytující nejpomalejší hustotu chvění. Toto centrum je čtyřdílné, a proto je jeho symbolem také kříž.

Element první čakry je pevnost, zemský element. Jemu je přidělena červená barva a smyslová funkce čich. Z této úrovně zakoušíme jistotu i pocit spokojenosti a pradůvěry. Chvění zemského elementu nám dává pocit, že stojíme pevně oběma nohama na půdě reality. Tato první čakra vede jemnohmotné energie z vyšších dimenzí do tělesné úrovně. Funguje-li bez problémů, člověk pociťuje hlubokou, osobní sounáležitost se Zemí.

Základní princip kořenové čakry je zodpovědnost za sebe. Vyrůstá z vědomí, že člověk nese za všechno zodpovědnost sám - za svůj život, za svůj osud, za své zdraví a za své okolí. V té míře, v jaké je člověk ochoten převzít za svůj život vlastní zodpovědnost, v té může také usilovat a k dokonalosti dovést sebeuskutečnění.

Kořenová čakra tvoří životně důležitý základ a zdroj vitální energie pro vyšší čakry. Vyrovnané energie v první čakře poukazují na nezkalenou životní sílu a radost ze života. Existuje hluboká vazba se životem, člověk žije vědomě a na své úkoly stačí. V kořenové čakře je vyjádřena vůle k existenci a k tomu, aby člověk obstál v životním boji. Je to zdroj síly zdravé smyslnosti a něhy, harmonického vývoje a ochoty důvěřovat.

Blokády v kořenové čakře se často projevují ve zmenšené regenerační schopnosti, nebo jako potíže kostí, zubů, páteře, nebo jako potíže tlustého střeva a konečníku.

Psychicky se blokáda projevuje jako sklon k extremismu, egoismu a k zesílené agresivitě. Ukazuje se také jako závislost nebo poddanství, kterým člověk podléhá. Výsledkem je často životní strach, nebo omrzelost životem.

Náznakem disharmonické funkce kořenové čakry je také myšlení, přemrštěně zaměřené na materiální hodnoty, a závislost na penězích a vlastnictví, přehnaná potřeba bezpečí, násilné prosazování vlastních přání a chtění udržet za každou cenu. Projevuje se to i přehnanou žárlivostí, chybějícím sebevědomím, nedostatečným zájmem o sexualitu a silným egoismem. V tělesné úrovni se projevují disharmonické funkce ve formě zácpy, nadváhy a poruch látkové výměny.

Zmenšená funkce 1. čakry se ukazuje i ve slabé tělesné konstituci a neodolnosti, v citech se projevuje jako nejistota, strach, starosti a přehnané obavy. Člověk si stále připadá, jakoby ztrácel půdu pod nohama. Nadbytek energie se ukazuje jako nervózní hektika a jako závislost na smyslových podnětech a požitcích (drogy, alkohol).

 

 

Druhé energetické centrum

Sakrální, sexuální neboli slezinová čakra (Svadhistana)

 

  • ObrazekBarva    -    oranžová
  • Živel    -    voda
  • Smysl    -    chuť
  • Potřeba    -    ohledy a přijetí
  • Výzva    -    milovat a sloužit ostatním
  • Klíčové slovo    -    sociální

 


2. čakra leží v oblasti pohlavních orgánů a je ve vzájemném vztahu se sluncem. Když je tato čakra plně aktivovaná, vyzařuje červenou, oranžovou, modrou a fialovou barvu. Této čakře je přidělena oranžová barva, element voda a smyslová funkce chuť. Toto energetické centrum je ve spojení s pohlavními žlázami a kontroluje nejen sexuální, ale i tvůrčí síly a schopnosti.

Zde se setkáváme se zkušeností tekutinového principu, 2. čakra souvisí s hospodařením tekutinami v lidském těle (moč, semeno). Vodní element čistí a tříbí, uvolňuje a odplavuje to, co se jako blokáda staví do cesty živoucímu proudu. V tělesné oblasti se to projevuje jako vylučující funkce ledvin a močového měchýře.

V duchovní úrovni je to symbolizováno uvolněním nahromaděných citů a uspořádáním blokovaných pocitů. Tím se otevíráme novým zážitkům a dojmům, abychom mohli svůj život stále a znovu objevovat a prožívat.

Aspekty 2. čakry se vztahují na sexuální energii, zvlášť na energii plození. Mezi sexuální a životní energií je bezprostřední souvislost, neboť neupjatý a přirozený postoj k sexualitě je v podstatě veselý, optimistický a má v důsledku toto i zesílenou životní energii. Tím je enormně poháněna i životní vůle. Naše mezilidské vztahy, obzvlášť ty k druhému pohlaví, jsou zcela rozhodně ovlivňovány funkcí druhé čakry.

Vyrovnané energie ve 2. čakře ukazují na původnost, kreativitu, na harmonický citový život a na přirozenou smyslnost. Vyrovnané energie se projevují také bohatou fantazií, humorem, optimismem a zesílenou schopností prožívat.

Blokády v sakrální čakře se projevují přestrašeností, přecitlivělostí, pocity viny a vnitřními zábranami, stejně jako frigiditou nebo impotencí, odporem k tělesnému, přehnanou potřebou čistoty s nutkáním k neustálému mytí.

Známkou disharmonické funkce ve 2. čakře jsou mimo to i zábrany a napjatý vztah k druhému pohlaví, nejistota vzhledem k sexuálním silám, přehnaná sexuální fantazie, potlačování pudů. Ukojení vlastních sexuálních potřeb stojí v popředí. Pocity nedostatku něhy a příchylnosti, ve spojitosti s tělesnou blízkostí, jsou vyjádřeny odmítavým, často nevlídným postojem, ačkoliv touha po naplněném sexuálním vztahu hluboko v nitru existuje. Tím jsou omezovány tvůrčí síly, což je vyjádřeno i omezenou radostí ze života. Snížená funkce druhé čakry je patrná na násilném potlačování sexuálních energií, nedostatkem pocitu vlastní hodnoty, strnulými emocemi a chladnými city. Život vypadá bezbarvě a člověka netěší. Nadbytek energie se projeví výbušností, agresivitou a požitkářstvím.

Když tyto dvě nejspodnější čakry plní své funkce pouze omezeně, nemohou se plně rozvinout ani ostatní čakry a jejich energie je blokovaná.

 

Třetí energetické centrum

 Solarplexus čakra (Manipuraka)

 

  • ObrazekBarva    -    žlutá
  • Živel    -    oheň
  • Smysl    -    zrak
  • Potřeba    -    rozumět
  • Výzva    -    efektivně komunikovat s tím, koho máme rádi
  • Klíčové slovo    -    intelekt

 

Tato čakra se nachází v oblasti solarplexu. Její hlavní význam spočívá v tom, že se skrze ni cítíme spojeni s fyzickým i s éterickým světem. Tato čakra je východ, kterým mohou proudit naše emoce. Je to sídlo podvědomí, osobnosti. Když je plně aktivní, točí se v zelené a červené barvě. Je jí přidělena žlutá barva, element oheň a smyslová funkce vid. Tato čakra je v úzkém vztahu s city a pocity všeho druhu. Má vztah k solárplexu a ztělesňuje harmonizující, spojující element rozumu a intelektu.

V této úrovni se seznamujeme s vlastností roztažení, tepla. Tato čakra je sídlo ohně naší bytosti. Světlo je vlastností ohnivé podstaty a z ní povstává. Síla ohnivého elementu, která je v nás v daném okamžiku, upravuje tady jasnost toho, co právě vidíme. Když se cítíme dobře, vypadá vše světle a zářivě, ale máme-li špatnou náladu, připadá nám vše šedivé a bezbarvé. Rozdíl mezi těmito dvěma náladami je v relativní síle, která v tom okamžiku vychází z třetí čakry.

Tato čakra má co dělat s city ve formě emocí. Ze strachu před emocemi potlačuje člověk své pravé city. Potlačený strach z agresí se projevuje depresemi. Důležitým úkolem 3. čakry je řízení pudů a přání spodních čaker a vědomé využití jejich kreativní energie.

Vyrovnané energie ve 3. čakře se projevují pocitem míru a vnitřní harmonie. Je to vidět na uvolněném, veselém, extrovertním a inteligentním charakteru a ve schopnosti vyjádřit city, ve spontaneitě a v emocionálním teplu. Jednání je potom v souladu s přirozenými životními zákony, z čehož vyplývá vnitřní a vnější bohatství a hojnost. Představy, přání a plány mohou být bez námahy realizovány, neboť energie k tomu potřebné se vyskytují v množství zářícího světla. Člověk téměř magicky přitahuje to, co si přeje. Všechno a každý přináší člověku štěstí, úspěch a blahobyt.

Příznaky disharmonie: člověk má vnitřní touhu ovlivňovat vše podle vlastní mysli, chtěl by vše kontrolovat, mít neomezenou moc. Vystupňovanou aktivitou zkouší člověk zakrýt pocity neklidu, nespokojenosti a frustrace. Panuje i nedostatek vnitřního uvolnění; člověk není schopen povolit a uvolnit se. Touha po obdivu, vnějším bohatství a honba za úspěchem stojí v popředí. A potom, když samotné snažení o povrchnostech nepřináší trvalou spokojenost a ukojení, stává se člověk nesmělým, zkroušeným a všude vidí překážky, které se staví do cesty jeho vlastním přáním.

Svobodnému rozvoji osobnosti bývá často bráněno a bývá omezováno již v dětství, z čehož v člověku vzniká strach ze ztráty uznání okolím. Člověk se chová přizpůsobivě, soustavně hledá uznání, bojí se neobvyklých zkušeností a výzev a pociťuje životní boj jako nesnesitelný. Spontánní ochota k jednání je blokovaná. Pocity nejistoty, nedostatečného sebevědomí a nedůvěry se dostavují ve zvětšené míře.

Blokády jsou psychicky vyjádřeny jako egoistické, mocenské nároky, jako přemrštěná nakupovací a uklízecí mánie, přehnaně prestižní myšlení, chtivost a závist.

Tělesné příznaky jsou mimo jiné žaludeční potíže, potíže dvanácterníku a slinivky břišní, jater a žlučníku.


Čtvrté energetické centrum

Srdeční čakra neboli srdeční centrum (Anahata)

 

  • Barva    -    zelenáObrazek
  • Živel    -    vzduch
  • Smysl    -    hmat
  • Potřeba    -    radost ze života
  • Výzva    -    získat důvěru
  • Klíčové slovo    -    emoce

 


Leží nad srdcem, má svítící, zlaté záření a je pramenem lásky a světla. V srdeční úrovni zakoušíme vlastnosti lehkosti, přátelství a flexibility. Tato úroveň vyjadřuje sympatie a radost z kontaktu. K této čakře je přidělena zelená, ale také růžová a zlatá barva, element vzduch a smyslové funkce hmat. Tato čakra je vitální, sílu dávající element kreativity, chuti k životu a radosti a je zde harmonie a vyrovnanost, srdečnost a velkorysost.

V této úrovni nacházíme schopnost vcítit se a soucítit. Tady vnímáme krásu, harmonii a cituplné nálady. Srdeční čakra vyzařuje svou sílu obzvlášť silně kolem sebe. Je-li plně aktivní, vyzařuje soucit, porozumění a hlubokou životní radost.

Tato čakra se vykazuje dvěma důležitými aspekty. Především tady jde o zdravou, pozitivní sebelásku a o soucitnou, ochotnou lásku k bližnímu. Zdravá sebeláska – ne bezohlednost a egoismus – je podstatným předpokladem pro naplněný, spokojený a vědomý život.

Srdeční čakře se také říká „brána k duši“, protože je to sídlo našich hlubokých a nejniternějších citů, kterými se člověk může spojit s universální částí své duše, s „Boží jiskrou“.

Vyrovnané energie ve 4. čakře ukazují citový, vyrovnaný, k pomoci ochotný charakter. Tady existuje hluboká, výrazná touha po míru a harmonii ve všech životních oblastech, sklon k dobrotě a soustavná ochota k vyrovnávání a smířlivosti, spojená s vlídností a přívětivostí.

Disharmonické aspekty se projevují zesílenou odmítavostí k tomu, aby se člověk otevřel, aby přijímal a vnímal, ať už formou citů a něžností, nebo formou pomoci, darů nebo jiných materiálních věcí.

Nadbytek energie se projevuje zesílenou kritičností, vlastnickými nároky, přehnanými požadavky, náladovostí, nevyhnutelností, neúčastí, depresivními náladami, nebo také vnitřním chladem a bezcitností.

Snížená funkce se ukazuje tím, že je člověk lehce zranitelný a přecitlivělý. Je závislý na lásce a příchylnosti druhých lidí, má stálý strach, že bude odmítnut, a je hluboce dotčen, deprimován a smutný, dostane-li se mu z nějaké strany odmítnutí. Člověk by si sice lásku rád dával, ale má strach ze zklamání, a proto se raději obklopí pancířem odmítavého stanoviska.

Blokády v srdeční čakře jsou vyjádřeny přemrštěnou nezištností, egoistickou, utlačující láskou, která klade podmínky, požadavky a nároky. Tělesně se tyto blokády projevují jako srdeční potíže, poruchy v prokrvení, plicní choroby, slabá imunita jako funkční poruchy brzlíku.

 

Páté energetické centrum

Krční neboli hrdelní čakra (Višudha)

 

  • ObrazekBarva    -    modrá
  • Znamení    -    pevná
  • Smysl    -    sluch
  • Potřeba    -    vnitřní klid
  • Výzva    -    riziko
  • Klíčové slovo    -    koncepce

 


Je centrem lidské vyjadřovací schopnosti, kterou je tvořena kreativní komunikace s okolním světem. Zprostředkovává tím úmysl ducha a duše. Na této úrovni zakoušíme léčivý element obětavost, idealismus, respekt, důvěru a pravou víru. Toto energetické centrum je tu pro inspiraci a pro spojení s vyššími moudrostmi, pro poznání a nezávislost.

Nachází se na krku a v auře se objevuje jako stříbřitě modrá. Této 5. čakře je přidělena modrá barva, element vesmír a smyslová funkce sluch.

Zde nacházíme vlastnosti abstraktního prostoru. To je charakteristické pro element vesmíru. Vesmírem jsou kontrolovány ostatní 4 elementy – oheň, voda, země, vzduch. Tímto představuje hrdelní čakra spojení mezi principem myšlení v čelní čakře a mezi spodními čakrami a je pokládána za most mezi myšlením a cítěním a mezi impulzy a reakcemi.

Krční čakra je zde i pro komunikaci s duší a pro vnímáni jejích pohnutek a potřeb. Toto energetické centrum má přímý vztah k sexuální neboli sakrální čakře. Napjatý, uzavřený postoj k druhému pohlaví poukazuje na napjatý vztah k vlastním pocitům a citům, a tím i ke své vlastní duši.

Vyrovnané energie v 5. čakře poukazují na umělecké a řečnické nadání, touhu po meditaci a hledání spirituálního učení.

Krční čakra řídí sebevyjádření člověka a tím i jeho řeč, mimiku a tělesné držení. Blokády v 5. čakře se často projevují chrapotem. Často se tím projevuje nevědomá obava vyjít ze sebe, aby se člověk nevyjádřil tak, že by mohlo dojít k nedorozumění. Člověk má potíže vyjádřit své mínění jasně, je tichý, bázlivý, samotářský, jeho hlas zní zastřeně, má pocit „knedlíku v krku“ nebo koktá. Člověk se raději připojuje k všeobecnému názoru a nezaujímá vlastní postoj. Důvěra ve vlastní schopnosti je otřesená, člověk nenachází přístup ke svému vnitřnímu hlasu a k intuici.

Nadměrná energie se projevuje arogantním, dominantním charakterem, který dává za pravdu sobě, přehnanou sdílností a klevetěním nebo sklonem k soustavnému diskutování. Tělesně se tyto blokády projevují v napětí, v zesíleném sklonu ke křečím nebo v poruchách štítné žlázy.

 

 

Šesté energetické centrum

Čelní čakra neboli „třetí oko“ (Adžňa)

 

  • ObrazekBarva    -    indigová
  • Znamení    -    proměnná
  • Potřeba    -    být v harmonii s vesmírem
  • Výzva    -    uskutečnit sny
  • Klíčové slovo    -    intuice

 


Tato čakra leží mezi obočím. Její funkcí je ovládání celé bytosti. Leží na úrovni mozku, kde probíhá myšlení a kde před naším duchovním okem stále proudí myšlenkové obrazy a abstraktní ideje. Této čakře je přidělena indigová barva.

6. čakra zastupuje intuitivní, podnětné elementy, rozšířený dohled, moudrost spojenou s inspirací, vyléčení v pravém slova smyslu. Je přímo spojená se schopností vidu v rozšířeném smyslu, a tím má velký význam pro intuitivní vidění, ale i pro jasné vnitřní slyšení a jiné mimosmyslové vjemy.

Tady leží zdroj kreativity, inteligence a rozhledu. Je-li tato čakra plně aktivní, vykazuje dvě charakteristické barvy, totiž zlatě zářící žlutou, která se střídá s hlubokou modrou.
„Třetí oko“ je sídlem všech procesů vnímání. Síla naší představivosti zde plodí energii ke splnění přání, změny nebo kreativní myšlenky. To, co člověk předtím možná nejasně tušil, se v této úrovni stává jasným intuitivním věděním, jasným viděním, slyšením a cítěním. Tato čakra má také co dělat s osobním postojem k okolí a se způsobem, kterým se člověk do tohoto okolí vpraví.

Vyvážené energie v 6. čakře objasňují kosmické vědomí, pravou spokojenost a vnitřní štěstí. „Třetí oko“, sídlo intuice, je vzbuzené a zprostředkovává přístup k duchovnímu vedení, k telepatii a k mimosmyslovým vjemům. Myšlení je naplněno idealismem a fantazií. Myšlenky, přání a představy se často uskutečňují spontánně. Cesta ke všem subtilním úrovním skutečnosti je volná. Člověk má svůj život jasně a výrazně před duchovním okem.

Blokády v 6. čakře se projevují životem bez plánu a bez cíle, labilním způsobem myšlení, soustavně nedostatečnou zaměstnaností, nebo nezaměstnaností, nedisciplinovaností vůči sobě, nebo sklonem k soustavnému začínání něčeho nového. K tomu patří častá změna partnerů, pracovních míst nebo bydliště.

Nadbytek energie se projevuje u fanatiků, egocentriků, dogmatických přívrženců církve, u lidí se stavovskou domýšlivostí, s přehnanou povýšeností nebo s intelektuální pýchou.

Nedostatečné funkce se projevují u lidí, kteří nemají žádné zájmy, žádného koníčka nebo u lidí, kteří nemají vlastní mínění ani iniciativu. Symptomy nedostatečné funkce jsou stavy vyčerpanosti, soustavná únava, nedostatečná schopnost regenerace. S nedostatečnou funkcí 6. čakry souvisí také nevýkonnost, zapomnětlivost nebo poruchy vidění. Vztah k realitě není jasný a život poznamenávají nejasné, zmatené myšlenky a city.

 

 

Sedmé energetické centrum

Temenní neboli korunní čakra (Sahasrara)

 

  • ObrazekBarva    -    fialová
  • Znamení    -    hlavní
  • Potřeba    -    všeobecné pochopení
  • Výzva    -    zvyšovat vědění a moudrost
  • Klíčové slovo    -    duchovno

 


Tato čakra leží na temeni hlavy. Odpovídá jí duchovní element vyššího stupně vědomí, spiritualita. V aktivním stavu se chvěje ze všech čaker nejintenzivněji a srší ohňostrojem barev. V auře se však objevuje většinou jako fialová. Korunní čakra je sídlem nejvyššího energetického chvění člověka. Toto chvění je v umění často zobrazováno jako svatozář. Představuje vylévání spirituálních energií temenním centrem.

Toto je poslední čakra, která bude vzbuzena, a proto je kladena na stejnou úroveň s nejvyšší formou spirituální dokonalosti. Je-li plně aktivována, může změnit jemné energie z vyšších dimensí v energie vnitřní, ale může také fungovat opačně a může, slunci podobná, svítit do okolního světa. Velký význam tohoto energetického centra je v tom, že přijímá nejmocnější spirituální energii. Je-li tento jev dokonalý, je dosaženo milosti sjednocení s božským principem v samotném člověku.

Tomuto energetickému centru je přidělena fialová barva. Na této úrovni zakusíme koncentraci na podstatné, proniknutí materie božím světlem, rozpuštění omezení a sjednocení s vyšším bytím sám sebou. Na aktivování šesti spodních energetických center můžeme konkrétně působit sami – v 7. čakře je dosaženo dokonalého rozvinutí. Tím se rozpustí i poslední blokády v ostatních čakrách a jejich energie se začnou chvět v nejvyšších frekvencích.

Temenní čakra má také co dělat s mocí a utlačováním, protože má vztah ke kořenové čakře, z čehož je zřejmé, že zde jde o moc, dosáhnout životního cíle vlastními schopnostmi. Utlačování v životě znamená, že jsou potlačovány, a tím i omezovány, vlastní schopnosti. Svoboda je nutný předpoklad k sebeuskutečnění a k rozvinutí osobnosti.

Vyrovnané energie v 7. čakře znamenají přístup do nevědomí, do otevřenosti vůči vyšším energiím. V korunní čakře neexistují blokády. Může být pouze méně, nebo více vyvinutá.

Nedostatek energie se projevuje nedostatkem životní radosti a nedostatečnou silou k činu a rozhodnutí. Je-li energie nadbytek, dochází k neukojeným citů, které vznikají následkem nerealizované energie, dochází k frustraci, depresím, destruktivním a nevypočitatelným myšlenkovým formám a vyjadřování. Alternativou k tomu je potom často útěk do množství aktivit, spojených s přáním mít co největší zodpovědnost a dokázat tak vlastní zdatnost.

V tělesné úrovni se nedostatek energie projevuje formou častých migrén a silných bolestí hlavy. Také přehnaný strach před smrtí je někdy symptomem nevyvážené 7. čakry.

Je to vědomí v úrovni 7. čakry, jemuž přináleží zkušenost s vlastním zdrojem, boží skutečností ve vlastním JÁ. Je to mystická zkušenost všech náboženství. V této úrovni pozná člověk jednotu s veškerým životem – člověk je v centru života. Aby člověk našel své pravé JÁ, musí se vzdát svého nižšího JÁ. Nalezení pravého JÁ se shoduje s přeměnou energií, která začíná v dolních čakrách a končí v korunní čakře.