27. 4. 2024

Stewartová a Zajíc ovládli dráhovou desítku

Stewartová a Zajíc ovládli dráhovou desítku
Jan Houska

V Holešově proběhlo mistrovství České republiky v běhu na 10 000 metrů na dráze. Mezi ženami si doběhla už pro osmý titul Moira Stewartová. Mužům kraloval potřetí za sebou Martin Zajíc.

Počasí v Holešově vytrvalcům příliš nepřálo. Celé mistrovské klání totiž doprovázely poměrně vysoké teploty, a ještě větší komplikací byl silný vítr. I přes tato úskalí však měly časy šampionů svou kvalitu.

Stewartová zpět na trůnu

V mistrovském závodě žen startovala po roční pauze Moira Stewartová. Svěřenkyně Václava Janouška v minulosti posbírala na tomto šampionátu už sedm titulů a v Holešové cílila na osmý. Největší konkurentkou jí měla být Simona Vrzalová, pro kterou však byla dráhová desítka velkou neznámou. Dosud ji běžela pouze jednou v roce 2010, a to v čase nad 38 minut.

Velmi záhy po startu se na čele vytvořila čtyřčlenná skupinka. Stewartovou s Vrzalovou doprovázely ještě Bára Stýblová a loni stříbrná Barbora Lampová. Druhá jmenovaná odpadla záhy po druhém kilometru a Stýblová nevydržela nastavené tempo o moc déle. Hlavní dvě favoritky se pak v dalších dvou kilometrech nadále poctivě střídaly v diktování tempa. Na čtvrtém kilometru však už začala Stewartová Vrzalové utíkat a pětkou už probíhala s desetivteřinovým náskokem v mezičase 16:25.

Moira pak už svůj náskok do cíle jen zvyšovala a v poklidu si doběhla pro osmý titul v letošním nejlepším českém výkonu 33:18.05. Simona Vrzalová získala svou první medaili na dráhové desítce v čase 34:22.31. Ve vyrovnaném souboji získala nakonec bronz Barbora Lampová v osobáku 34:40,84, která se v závěru dostala před Báru Stýblovou (34:56.71).

Zajíc dokonal zlatý hattrick

Poslední dva domácí republikové šampionáty v této disciplíně se staly kořistí Martina Zajíce. Ten tak usiloval o zkompletování zlatého hattricku. Po dvou kilometrech stále čítala vedoucí skupinka ještě sedm běžců, nicméně v průběhu toho třetího se Zajíc od ostatních odpoutal společně s dalším favoritem a nejvážnějším konkurentem Vladimírem Marčíkem. Společně pak probíhali pětkou stále ještě v naději, že by si mohli vylepšit i své osobní rekordy, které jsou těsně pod hranici 29:40.

V druhé polovině závodu však přišlo hlavně kvůli silnému větru k mírnému polevení tempa. Co se týkalo boje o titul, rozhodující okamžik přišel přibližně dva kilometry před cílem, kdy Zajíc svému rivalovi nastoupil, a ten už nedokázal reagovat. Martin Zajíc tak mohl slavit zisk třetí zlaté medaile v řadě v čase 29:52.34. Vladimír Marčík dosáhl stříbrem svého maxima v rámci tohoto šampionátu. Dosud měl ve své sbírce bronzy z let 2020 a 2022. Desítku v Holešově zvládl za 30:13.47. Ze své vůbec první medaile z MČR mezi dospělými se pak mohl těšit bronzový Lukáš Chwistek (30:48.71).

V kategorii juniorů jasně dominoval stříbrský Jiří Špiroch, jenž si oproti loňsku o jednu příčku polepšil a bral zasloužené zlato v čase 32:17.64. Na stupně vítězů ho doprovodili Filip Cienciala z Třince (34:13.92) s Matyášem Urbanem (34:29.35) reprezentujícím ASK Dipoli.

Mezi juniorkami byla nejrychlejší opavská Eliška Slaninová v čase 39:31.43. Stříbro si na krk pověsila Hana Skácelová z Olomouce za 39:48.01. Bronz z minulého roku obhájila Anna Slívová z Kopřivnice (39:59.90).