Jdi na obsah Jdi na menu
 


QR kódy - na co jsou, jak je vytvářet, číst a používat

19. 1. 2011

QR kódy 

na co jsou, jak je vytvářet, číst a používat

Setkáváte se na ulici, v časopisech či na internetu se záhadnými černobílými čtverečky, o kterých nemáte ani tušení, k čemu slouží? Pak vězte, že jsou obdobou čárových kódů a obsahují informaci, kterou si můžete přečíst.

Každý z nás si zřejmě někdy všimnul záhadných černobílých čtverečků, které se objevují například na plakátech a reklamách, obalech zboží či v časopisech. Jedná se o QR kódy, které zatím nejsou příliš známé ani rozšířené, a právě o nich bude tento článek.

Co jsou QR kódy?

Každý z nás zná čárové kódy, kterými se označuje zboží. V takovém kódu jsou uloženy číslice, které se dají strojově přečíst, a podle nich lze pak zboží rychle identifikovat. Něčím podobným jsou i QR kódy. Jde rovněž o obrázky, které nesou zakódovanou textovou informaci. Způsob zakódování je však zcela odlišný a zcela razantně se liší i počet znaků, které lze pomocí QR kódu zakódovat. Zatímco čárový kód pojme 12 cifer, QR kód je schopen uložit ve své největší velikosti až 4300 znaků, což už je velké množství (pro představu je to téměř celý tento článek). Informace je kódována pomocí bílých a černých čtverečků, které jsou uspořádány do matice. Její velikost může být různá, především podle množství informace, které chceme uložit. Nejmenší QR kódy mají velikost 21x21 bodů, ty největší pak 177x177 bodů.

Do QR kódu je možné uložit jakoukoliv textovou informaci. Nejčastěji je používán pro uložení internetové adresy nebo kontaktních údajů. QR kód tak může být do jisté míry vaší vizitkou, nebo třeba doplňkem článku v časopise, kde může nést zakódovanou adresu, na které si lze o tématu přečíst více. QR kódy se tak stávají součástí například filmových plakátů, kde ukrývají odkaz vedoucí na stránky věnované dílu nebo třeba ke stažení multimediálního obsahu s tématem filmu.

Jak je přečíst?

Už víte, co QR kódy skrývají, ale stále je vám záhadou, jak skrytou informaci získat? Pak si připravte mobilní telefon s fotoaparátem, protože ten je pro čtení QR kódů základem. Čtení QR kódů probíhá standardně pomocí speciálních aplikací pro mobilní telefony. Tyto čtečky dokážou pracovat s fotoaparátem vašeho mobilního telefonu. Stačí tak spustit aplikaci, "vyfotit" kód a ta pak sama rozpozná ukrytý text. Nejčastěji to bude internetová adresa, na kterou vám aplikace dovolí jedním kliknutím přejít. Celý postup je velmi rychlý, a pokud někde uvidíte QR kód, můžete během chvilky získat jeho informaci.

Čtečky QR kódů jsou dostupné pro drtivou většinu dnes prodávaných mobilních telefonů. Někteří výrobci, jako třeba Nokie, je dodávají již jako standardní výbavu některých telefonů. Pro jiné je nutné aplikaci nainstalovat jako kteroukoliv jinou. Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem jistě naleznou vhodnou čtečku na příslušném úložišti aplikací pro danou platformu. U Androidu je to například aplikace Barcode Scanner, která umí kód skenovat v reálném čase a umí kromě QR kódů i kódy čárové.

Pro ostatní uživatele existují aplikace založené na javě. Oblíbenou čtečkou je například Kaywa Reader.

Fotoaparáty mobilních telefonů nejsou příliš kvalitní a focení QR kódů neprobíhá vždy v ideálních světelných podmínkách. Je pak logické, že může během rozpoznávání dojít k chybám a ne každou bílou a černou tečku rozpozná aplikace správně. Z toho důvodu mají QR kódy integrovanou korekci chyb, díky které je možné poškozený obraz a tím i informaci částečně opravit. Existují 4 standardy, z nichž ten nejnižší dokáže opravit 7% poškození a ten nejvyšší až 30% poškození.