Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terciářké listy - prosinec 2015

17. 12. 2015

Naše Anička

amicka-kroyova.jpgNaše tichá sestra Anička Kroyová nás opustila. Částečně již na jaře tohoto roku, když byla hospitalizována, trvale pak ve čtvrtek 10. 12. 2015. Několikrát jsme ji za tu dobu navštívili – v Dobřanech a pak v Mirošově. Při poslední návštěvě přijeli Pavla, Jindra, Karel a Václav pozdě, den po jejím úmrtí. Při všech návštěvách jsme vnímali, že Anička je již na cestě od nás, k Pánu. Slábl jí hlas, pomalu odpovídala a musela si odpověď chvíli rozmýšlet. Přesto se dokázala připojit k modlitbám a také mše v nemocničním kostele, sloužené Otcem Bonim, se pozorně zúčastnila. I smysl pro humor ji přes všechny těžkosti neopustil, usmála se, když se Danka nechtěla při návštěvě posadit a zdůvodnila to tím, že má malé nohy a ty bolej´ méně. 

V Dobřanech byla Anička asi půl roku, její syn jí vyjednával přemístění do domova Harmonie v Mirošově. Když jsem se byl za ní 16. 10. podívat, sestřička mi řekla, že už je Anička v Mirošově. Přáníčko s pozdravem ze společenství a čokoládou jsem jí nemohl předat. Děkuji Karlovi, že spolu s Pavlou a Janou byli pak za Aničkou v Harmonii. Z této návštěvy přivezli poslední dvě Aniččiny fotografie.

Z naší evidence jsem se dozvěděl, že Anička Kroyová, za svobodna Šuldová, k nám  do  Plzně přišla z jižních Čech. Narodila se 17. 7. 1930, sedm dní nato byla pokřtěna, biřmování přijala v roce 1944. Dětství a mládí strávila zřejmě v Heřmani (okres České Budějovice). Františkánskou terciářkou se stala již v říjnu 1951 a přijala řádové jméno Pavla. Do roku 1953 byla v budějovickém společenství, do roku 1958 pokračovala v Jindřichově Hradci. Své členství v SFŘ obnovila v říjnu 2005 v našem plzeňském společenství. Velkou část života patřili k jejím přátelům Jindřiška a Vašek Ptákovi, od nichž jsme se dozvěděli další informace o Aniččině životě. Po příchodu do Plzně pracovala nejdříve v pivovaru, ale při zaměstnání vystudovala a až do důchodu pracovala jako zdravotní sestra ve škodovácké, později Mulačově nemocnici. Její syn Pavel je psychologem v Praze.

Poděkoval jsem dobřansko-litickému faráři P. Martinu Váňovi a jeho spolupracovníkům, kteří Aničku v Dobřanech vícekrát navštívili s Eucharistií.

Víme, že nám Anička bude chybět. Je toho mnoho, co nám nesdělila. Snad jí její zdravotní oslabení v závěru života nedovolilo příliš vnímat těžkosti stáří a osamění. Věříme, že ji náš Pán přijal s otevřenou náručí.

Dobrotivý Pane Ježíši, prosíme, dej Aničce věčný pokoj. (jaš)

 

Informace z Národní rady

Informace ze semináře národního společenství SFŘ v ČR v říjnu 2015 v Brně: Podzimní seminář byl věnován pastoraci povolání. Přednášku měla sestra boromejka Vincenta Kořínková: „Povolání znamená objevit Boží plán a odpovědět na něj. Ve Vatikánu bylo v roce 1997 rozhodnuto, že pastorace povolání budou vykonávat řády, kongregace a laická sdružení dohromady, společně. Pro jakou věkovou kategorii? Povolání pomáháme hledat každému člověku v každém věku. Každý den jsme Bohem voláni ke spolupráci. Církev je jako rozkvetlá zahrada a každá květinka v ní má své místo a ve spolupráci s druhými jí činí krásnou.“ O tom, jak provádějí pastoraci mládeže salesiáni, promluvil salesián P. Radek Gottwald: „Základem je láska, naslouchání, společenství, ve kterém se každý uplatní a má i své povinnosti.“ O jiném školství a přístupu k mládeži promluvil ředitel Mgr.František Tichý OFS (www.prirodniskola.cz). František založil přírodní školu hned po studiích ve svých 24 letech a ve 27 letech konvertoval ke katolictví a stal se  terciářem sv. Františka. Myšlenky a životní postoj sv. Františka uplatňuje i ve škole. Do školy chodí děti křesťanů, ale převažují žáci bez vyznání. Přitom je baví spolupráce s církevními řády. „Děti potřebují zážitky – informací mají až  dost  –  potřebují  být  u  něčeho  krásného. Opravdovosti  se  učí životem ve společenství. Učit se má jenom to, co má opravdový smysl. Děti jsou zapojeny do organizace školních výletů. Lepší jak stovky slov je vzít děti přímo na místo události. Starší děti mají za úkol starat se o nováčky ve škole a doučovat je. Škola spolupracuje s klášterem v Teplé, s karmelitány v České Kanadě na kapli Svatého kříže pro pouť smíření česko-bavorských vztahů a na dalších projektech.“

Poznámka: Přednášky z podzimního semináře si můžeš poslechnout na webu http://kalendar.kolafa.name/. Důležitá informace: Na všechny semináře jsou zváni nejen služebníci z rad MBS, ale i řadoví členové řádu a také přátelé sv. Františka. V říjnu jsme měli též hosta z Jižní Ameriky. Při větším zájmu se můžeme domluvit na dopravě autem. Jarní seminář bude v Praze. lfk

 

Z programu řádného zasedání Národní rady SFŘ v ČR 12. 12. 2015: Na programu bylo mimo jiné i hledání nových cest, jak více prohloubit naše povolání být členy řádu sv. Františka. Národní rada prosí o nápady, návrhy, či kritiku současného stavu. Dále se jednalo o vzniku nové a stálé redakce Zpravodaje, která nebude závislá na volbách do Národní rady. Do redakčního týmu se zatím přihlásili bratři Mgr. Jiří Zajíc a Prof. Ing. Lubomír Mlčoch, CS. Hledají se další členové redakční rady a dopisovatelé. Své návrhy sdělte prosím bratru Luboši Kolafovi. Děkujeme. lfk

 

V lednu (29. – 30. 1. 2016) proběhne seminář pro služebníky MBS (nejen pro ministry). Témata přednášek: Směřování a priority SFŘ, spolupráce v rámci všech tří Řádů sv. Františka – vede národní ministryně Hanka Brigita Reichsfeldová a národní duchovní asistent P. Antonín Dabrowski společně s NR, součástí bude společné sdílení a diskuze o životě v řádu (v pátek). Sobotní přednášky mají téma Obrácení se ke Kristu, učednictví a misijní poslání (přednáší P. Robert Mayer, OFMConv) a Svědectví: Františkánské misie v ČR (opět P. Robert s misionáři). lfk

 

Křížová cesta na Petříně v pátek 12. 2. 2016 – NBS SFŘ srdečně zve všechny členy františkánské rodiny a přátele svatého Františka z Prahy i okolí ke společnému zahájení postní doby. Křížovou cestu povede P. Michal Pometlo, OFM. Sraz a zahájení budou u prvního zastavení. Další informace podá František Reichel (f.reichel@volny.cz, tel. 241 950 251 nebo 725 939 385). Lfk

 

Rychlá pozvánka do Sušice: Bratrské společenství SFŘ v Sušici srdečně zve na adventní duchovní obnovu v sobotu 19. 12. 2015 od 14.00 hod. v klášteře v Sušici, kterou povede br. Dismas Tomaštík, OFMCap. Mše svatá bude v 18.00 hod. Je možné si objednat ubytování v klášteře. lfk

 

Modlitební společenství 3. 12. 2015

(připravila Jana Anežka Pachnerová)

1. Společná modlitba v kapli

Během letošního Adventu, 8. 12. 2015, na slavnost Panny Marie, počaté bez poskvrny prvotního hříchu, zahájíme Svatý rok milosrdenství, který vyhlásil papež František. Potrvá do 20. 11. 2016.

V křesťanství tvoří milosrdenství samotné jádro Božího zjevení v Ježíši Kristu, který je právem označován jako milosrdný velekněz (Žid. 2,17). Pro Ježíše Krista jsou všichni lidé adresáty takto projevené nekonečné Boží lásky. On sám zároveň všechny vybízí: „Buďte milosrdní, jako je milosrdný váš Otec.“ (Lk 6,36) a v Horském kázání říká: „Blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství.“ (Mt 5,7).

Papež František od samého začátku svého pontifikátu klade na milosrdenství velký důraz. V evangeliu o Ježíšově odpuštění cizoložné ženě (Jan 8,1 – 11) zdůrazňuje papež, jak velkou trpělivost má Bůh s každým z nás. Bůh na nás čeká, neúnavně nám odpouští, pokud se k němu umíme vrátit se zkroušeným srdcem. Jako sedmnáctiletý zakusil papež František, vlastním jménem Jorge Bergoglio, silně Boží přítomnost a povolání k zasvěcenému životu. V bule Misericordiae vultus uvádí papež František své nejtajnější přání: „Jak toužím po tom, aby byly nadcházející roky proniknuty milosrdenstvím, aby se vyšlo vstříc každému člověku a přinesla se ke každému Boží dobrota a něha.“ Během jubilejního roku má papež František vroucí přání, aby křesťanský lid přemýšlel o skutcích tělesného a duchovního milosrdenství.

Skutky tělesného milosrdenství: sytit hladové, dávat pít žíznícím,   oblékat   nahé,   ujímat   se   lidí  bez  domova,  navštěvovat 

nemocné, navštěvovat vězněné, pohřbívat zemřelé. Skutky duchovního milosrdenství: radit pochybujícím, poučovat neznalé, napomínat hříšníky, těšit zarmoucené, odpouštět urážky, trpělivě snášet obtížné lidi, modlit se za živé i zemřelé.

Právě v době Adventu máme možnost tyto skutky milosrdenství intenzivněji projevovat svým bližním. Pokud věříme v Boha milosrdného, i náš život musí být naplněn milosrdenstvím.

Svatý Jan Pavel II. byl velkým ctitelem Božího milosrdenství. Inspirací mu byl deníček polské mystičky sv. Faustyny Kowalské, kterou Jan Pavel II. svatořečil v roce 2000. Sv. Jan Pavel II. nakonec v předvečer svátku Božího milosrdenství zemřel (2005) a o svátku Božího milosrdenství byl kanonizován (2014).

Z deníku sv. Faustýny Kowalské – Korunka k Božímu milosrdenství: „Věčný Otče, obětuji Ti tělo a krev, duši a božství, Tvého nejmilejšího Syna a našeho Pána Ježíše Krista na smír za hříchy naše i celého světa. Pro jeho bolestné utrpení buď milosrdný k nám i k celému světu. Svatý Bože, Svatý Silný, Svatý Nesmrtelný, smiluj se nad námi a nad celým světem.“ (Vybráno z Katechetických věstníků č.1 - 3  pro školní rok 2015) jap

2. Zamyšlení nad 1. kapitolou z knihy Paulus Terwitte: Bohatství prostého života

Být strůjcem štěstí druhého člověka

- Učit se vidět sebe v rámci společenství

Svatý František se nepovažoval za objevitele nového způsobu života, ale je mu dána vnímavost a bere vážně, že na tomto světě není sám. Co mu může nabídnout svět, je Boží nabídka, dar a úkol. Podřizuje se papeži, pod řeholí je papežská pečeť. Inocence III. oslovuje „pane papeži“ a žádá ho o svolení pro svoji řeholi. Papež ve snu vidí žebráka, jak podpírá Lateránskou baziliku. To viděl dříve, než se s evangelním žebrákem a jeho druhy setkal.

Řehole a slovo papeže s pečetí, to je františkánský způsob života. Papež říká: „To, co bratři a sestry chtějí žít, začíná s církví a končí v ní.“ Kdo žije františkánsky, nemůže kráčet sám. Počátek je v Ježíši Kristu. Bez něho církev nemůže být. Kdo už nehledá jen sebe a své plány, získá svobodný pohled na to, co se kolem něho skutečně děje.  Svůj  život  začne  chápat  jako  službu,  zaměřenou  na štěstí toho druhého. Otevře se nárokům skutečnosti, která ho pobízí na základě jeho talentů a schopností, jichž je zapotřebí tady a teď.

Popřemýšlejme, čím můžeme být užiteční našemu MBS. jap

 

 

Kalendář

Rok 2016:

Modlitební setkání s formací – zpravidla 1. čtvrtek v měsíci v 17.00 – 18.30 hod., začátek ve farní kapli, pokračování ve farním sále: 7. 1., 4. 2., 3. 3., 7. 4., 5. 5., 2. 6., v červenci a v srpnu se nekoná, 1. 9., 6. 10., 3. 11., 1. 12.

Setkání MBS SFŘ s adorací a Mší svatou – zpravidla 3. čtvrtek v měsíci 16.00 – 19.00 hod., začátek v kostele NPM, pokračování ve farním sále: 21. 1., 18. 2., 17. 3., 21. 4., 19. 5., 16. 6., v červenci a v srpnu se nekoná, 15. 9., 20. 10., 24. 11. (změna – státní svátek), 15. 12.

 

Výhled na rok 2017:

Modlitební setkání s formací – zpravidla 1. čtvrtek v měsíci v 17.00 – 18.30 hod., začátek ve farní kapli, pokračování ve farním sále: 5. 1., 2. 2., 2. 3., 6. 4., 4. 5., 1. 6., v červenci a v srpnu se nekoná, 7. 9., 5. 10., 2. 11., 7. 12.

Setkání MBS SFŘ s adorací a Mší svatou – zpravidla 3. čtvrtek v měsíci 16.00 – 19.00 hod., začátek v kostele NPM, pokračování ve farním sále: 19. 1., 16. 2., 16. 3., 20. 4., 18. 5., 15. 6., v červenci a v srpnu se nekoná, 21. 9., 19. 10., 16. 11., 21. 12.

 

Akce Národního společenství SFŘ v ČR v roce 2016:

29. 1. - 30. 1 2016: Setkání služebníků MBS v Brně

8. 2. - 11. 2. 2016: Duchovní obnova s p. E. Vellou na Velehradě

18. 3. - 19. 3. 2016: Formační seminář v Praze

25. 8. - 27. 8. 2016: Duchovní obnova s kapucíny v Sušici

16. 9. - 17. 9. 2016: Národní františkánská pouť na Hostýnu

1. 10. – 8. 10. 2016: Pouť z Assisi do Říma

14. 10. – 15. 10. 2016: Formační seminář v Brně

 

Adventní výzva

Podle KT 50/XXVI „Přes devět tisíc lidí už podepsalo výzvu proti nenávisti a fašizujícím tendencím ve společnosti. … Signatáři apelují na všechny, aby zachovávali humanistické postoje: byli nablízku trpícím a snažili se jim pomoci. <<Nelze vyloučit, že s uprchlíky přicházejí do Evropy i zločinci, kteří chtějí zneužít naši pohostinnost. Prověřovat migranty je sice složité, ale možné. Apelujeme na představitele EU, aby jednali rychle a s úctou k lidskému životu. Vyzýváme politiky, aby naši zemi neizolovali, ale hledali s našimi spojenci účinné řešení uprchlické krize a čelili hrozbám teroristických útoků. Ovšemže si nepřejeme v Evropě zavádění práva šaría. Ovšemže požadujeme od těch, komu nabízíme azyl, aby přijal za své respekt a úctu ke svobodě druhého.>>

Děkujeme všem bratřím a sestrám, kteří svou účastí na česko-francouzské Mši svaté za oběti teroristických útoků v Paříži 19. 11. 2015 v katedrále sv. Bartoloměje vyjádřili svůj postoj k těmto událostem. „Násilí by mělo vzbudit milosrdenství, ne opět násilí.“ (P. Maria Samuel, opat novodvorského trapistického kláštera)

 

Bratři a sestry, v adventní době a v blížícím se vánočním času važme si všech chvil a obyčejných všedních radostí, které můžeme v pokoji prožívat se svými bližními. Přejeme Vám požehnané Vánoce a dobrý rok 2016, Svatý rok milosrdenství.

 

SLAVÍME v listopadu a prosinci 2015

Profese:

Jindřiška Paschala Ptáková, 26. 12. 1948

Blažena Klečatská, Ludmila a Milan Kučerovi, 20. 1. 1992

Narozeniny:

Ludmila Marie Františka Kučerová, 4. 12. 1955   60 let

Pavla Františka Římská Ženíšková, 4. 12. 1945   70 let

Dana Terezie Šedivá, 20. 1. 1962

Přejeme hojnost Božího požehnání!

 

Redakční rada: Pavla Františka Ženíšková, Karel František Ženíšek, Luboš František Kolafa, Milan Ludvík Kučera, Jana Anežka Pachnerová, Jaroslav Antonín Šedivý. https://mbssfrplzen.estranky.cz/,

https://www.facebook.com/mbsplzen