Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vodní hrad/Wasserschlos Hainewalde (Německo)

Do Hainewalde jsem dojel velmi plynule z Varnsdorfu, aniž bych zaznamenal hranici. Hainewalde však není prvním městečkem za hranicemi ČR. Na Varnsdorf plynule navazuje Grosschönau, za kterým je již Hainewalde. Nejstarší památkou Hainewalde je pozůstatek starého vodního zámku (Wasserschloss), stojící v dolní části obce asi 500 m severovýchodně od kostela. Už někdy ve 14. století tu byl vystavěn gotický vodní hrádek, přestavěný roku 1564 Kryštofem von Nostitz na renesanční Starý zámek (Alte Schloss). Čtyřkřídlá stavba s vnitřním nádvořím byla tehdy ze všech stran obklopená vodním příkopem. Po výstavbě Nového zámku ale pozvolna chátrala a roku 1780 byla z větší části zbořena. Dochovala se jen dvoupatrová budova vstupní brány s krásným renesančním portálem, zdobeným erbem Nosticů (Původní rodový erb - před povýšením do panského stavu -  znázorňuje v modrém poli dva stříbrně a červeně šachované volské rohy)a přilehlá část vodního příkopu s kamenným mostem. Do roku 1857 byl v budově soud a vězení, od roku 1998 je v soukromém majetku (a tedy nepřístupný) a po rekonstrukci patří k nejkrásnějším renesančním památkám v Horní Lužici.

Dnešnímu Wasserschlossu předcházel gotický hrádek z období pozdního středověku a ještě dříve lužickosrbské vodní hradiště.

Gotický hrádek býval českým rytířským sídlem doloženým již v průběhu 14. století. Celé území Horní Lužice až do roku 1635 náleželo k Českému království. V roce 1387 je zde poprvé zmiňován Konrád Kyaw z Hainiwaldu, jako hejtman držitele panství - Hynka Hlaváče z Dubé.

Gotický vodní hrádek byl vystavěn pravděpodobně ve 14. století – roku 1392 byl ve vlastnictví Mikuláše z Varnsdorfu (Manský rod pánů z Varnsdorfu měl své statky v žitavském a zhořeleckém kraji. Do rytířského stavu byli povýšeni po návratu ze druhé křížové výpravy. Byli vazaly šlechtického rozrodu Ronovců.).

V roce 1387 se odtud uvádí také Konrád Kyaw z Hainiwaldu, který byl na počátku 15. století hejtmanem Hynka Hlaváče z Dubé. Po roce 1420 Husité často napadali vesnice v okolí Žitavy a při jednom svém návratu do Čech s bohatou kořistí byli 18. listopadu 1467 pod Breitebergem (místní hora) napadeni v lese ukrytými Žitavany a o život přitom přišlo 150 mužů.

V září 1546 získal Hainewalde jako léno Ulrich von Nostitz a po jeho smrti roku 1552 ves převzal syn Christoph, který tu roku 1564 vybudoval renesanční Starý zámek (Alte Schloss) a o 10 let později založil pivovar. V roce 1622 ves držel Hans Ulrich von Nostitz, který ale při hádce zranil Hanse Bernharda z Gersdorfu tak těžce, že zemřel, a za trest pak musel Hainewalde odstoupit jeho rodině. Roku 1625 už byl proto lenním pánem v Hainewalde Christoph z Gersdorfu.

Pramen: Lužické a Žitavské hory - http://www.natur.cuni.cz; Copyright (c) Jiří Kühn, 1997-2021.

foto (c) t.kordač, 2021