Projekt
19. 5. 2009
Projekt na ICT
Název tématu: Vesmír
Časová dotace: jednodenní projekt, 5 vyučovacích hodin
Ročník: 4. třída
Počet žáků: cca 20
Předměty: 1. hodina Český jazyk
2. hodina Informatika
3. hodina Informatika
4. hodina Výtvarná výchova
5.hodina Výtvarná výchova
Cíle:
Cílem tohoto projektu je rozšířit znalosti dětí o vesmíru a planetách zábavnou formou. Bude se rozvíjet hlavně jejich fantazie, logické myšlení, budou řešit zadané úkoly ve skupinách, tudíž budu rozvíjet i jejich schopnost spolupráce.
Kompetence:
Kompetence k učení – Žáci spolupracují s ostatními žáky, používají své poznámky.
Kompetence k řešení problémů - žáci jsou vedeni zadáváním úloh a projektů k tvořivému přístupu při jejich řešení.
Kompetence komunikativní - žáci se také učí pro komunikaci na dálku využívat vhodné technologie – některé práce odevzdávají prostřednictvím elektronické pošty - při komunikaci se učí dodržovat vžitá pravidla.
Kompetence sociální a personální - při práci jsou žáci vedeni ke kolegiální radě či pomoci, případně při projektech se učí pracovat v týmu, rozdělit a naplánovat si práci, hlídat časový harmonogram apod. Žák se učí hodnotit svoji práci i práci ostatních, při vzájemné komunikaci jsou žáci vedeni k ohleduplnosti a taktu, učí se chápat, že každý člověk je různě chápavý a zručný
Kompetence pracovní - žáci dodržují základní pravidla pro práci s výpočetní technikou
Časová dotace je vždy orientační, vše přizpůsobíme tomu, jak nám to půjde, přestávky se můžeme udělat kdykoli.
1. vyučovací hodina Český jazyk
Pomůcky:
- Malý princ – Antoine de Saint Exupéry (kapitola XV. Zeměpisec) –viz.příloha
- papíry
- lístky s názvy planet v nádobě či v sáčku
Úvodní část 5 minut
Seznámím žáky s tématem celého dnešního dne a namotivuji je.
,,Dobrý den, děti. Jestli pak víte, co nás dnes čeká. Minulý týden jsme si povídali o tom, že dnešní den bude speciální. Nebudeme mít obvyklé vyučování, hodiny se nám trošku změní. V průběhu celého dne se budeme procházet vesmírem a budeme pozorovat různé planety a něco se o nich naučíme. První hodinu máme český jazyk a na začátku si přečteme kapitolu z knížky, kterou máme rozečtenou...“
Hlavní část
10 minut
Přečteme se kapitolu z Malého prince o Zeměpiscovi. Po přečetní si budeme povídat o tom, co měl zeměpisec na své planetě a co tam měl malý princ.
20 minut
Každý žák si na začátku vylosuje lístek s názvem planety (lístky mám podle počtu dětí tak, abych je tímto rozlosováním mohla rozdělit do skupinek, ve kterých zůstanou celý den). Po tom, co se žáci rozdělí do skupin, dostanou zadán úkol. ,,Vaším úkolem bude společně vymyslet krátký příběh o planetě, kterou jste navštívily. Protože si na konci hodiny příběhy přečteme, snažte se, aby byly zajímavé a aby obsahovaly co nejvíce informací o planetě, třeba jak se jmenuje, jak je veliká, co na ní je, kdo na ni žije, jak rychle se otáčí, co je tam za roční obdobím, jaké je tam počasí a podobně.“ Upozorním děti, aby psaly jen na jednu stranu, produkt použijí jako popisek v koláži, kterou budeme dělat na konci dne ve výtvarném bloku.
Závěr 10 minut
Na konci si příběhy přečteme a já si je od dětí vyberu (využijeme je při tvorbě koláže) Vyhodnotíme si, jaké příběhy se nám líbily a proč?
2.a 3. vyučovací hodina Informatika
přesuneme se do učebny výpočetní techniky
Úvodní část-10 minut
,,Naše další zastávka ve vesmíru bude tady, v počítačové učebně, kde se na jednotlivé planety podíváme společně ve výukovém programu, který už je na každém počítači instalovaný.“ Žáci sedí u počítačů po dvou a zároveň vedle sebe sedí čtveřice, která tvoří skupinu. Povíme si, kde je tento program k dostání (http://www.stahuj.centrum.cz/hry_a_zabava/vyukove/encyklopedia-vesmiru) a jaké další možnosti při stahování programů jsou (www.slunecnice.cz).
Hlavní část
10 minut
Společně si prohlédneme program. Žáci zjistí, co všechno obsahuje. Protože je program ve slovenském jazyce, případně si vysvětlíme, čemu žáci nerozumí.
45 minut
Úkolem každé skupiny bude zjistit co nejvíce informací o planetě, kterou si vylosovali a z daných informací vytvoří prezentaci, která bude obsahovat i obrázky. Můžou čerpat jak z daného programu, tak i z internetu.
Závěr - 25 minut
Požádám žáky, aby své práce uložily a každá skupina půjde předvést svoji prezentaci. Na závěr si řekneme, jaké prezentace se nám líbily a proč. Co nám dělalo potíže při tvorbě prezentace apod.
4.a 5. vyučovací hodina Výtvarná výchova
výuka probíhá opět ve třídě, popřípadě ve výtvarné učebně
pomůcky:
- práce z první hodiny
- velká čtvrtka
- výstřižky z časopisů
- alobal, potravinová folie
- nůžky, lepidlo
- pastelky, fixy, vodové barvy, tempery, štětce, kelímek na vodu, hadřík
- podložka na lavici, zástěra
Úvodní část 15 minut
Motivuji děti k činnosti. ,,Na závěr celého našeho dnešního projektu zúročíme vše, co jsme se dozvěděli o vesmíru, o skutečných planetách, ale i o těch, které byly smyšlené. Představte si, že jste astronauti v dávných dobách, kdy ještě neznáte fotoaparáty ani mobilní telefony a Vaším úkolem je zhotovit pohled na planetu, kterou jste navštívili v první hodině, z vesmíru tak, aby si ji mohli prohlédnout i lidé, kteří ve vesmíru, narozdíl od Vás, nebyli. Vaše obrazy budou vystaveny v galerii. Pracovat budete zase ve skupinách.“ Dále sdělím dětem, že jako popisek ke koláži, aby tomu návštěvníci rozuměli, použijí práci, kterou vytvořily v první hodině. Skupiny si připraví svá pracovní místa.
Hlavní část 50 minut
Děti budou pracovat ve skupinách a tvořit koláž o planetě, kterou si samy vymyslely. proto budou mít ve tvorbě volnou ruku, jedinou podmínkou je použití rozmanitých materiálů a pohled na planet z vesmíru. V průběhu hodiny děti obcházím, diskutuji s nimi o jejich práci, proč to tak dělají, co to bude, ....
Závěr25 minut
Na závěr dáme práce na zem, prohlédneme si je společně, autoři práce popíšou a zhodnotíme, jak se nám celý den povedl. Ke konci uklidíme pomůcky a třídu. Poděkuji dětem za spolupráci a rozloučím se s nimi.
Druhý den, až práce uschnou, je pověsíme na chodbu jako do pomyslné galerie.
Příloha Malý princ, kap XV. Zeměpisec
XV – Zeměpisec
Šestá planeta byla desetkrát větší. Bydlil na ní starý pán a spisovatel obrovské knihy.
„Ale hleďme, badatel!“ zvolal, když spatřil malého prince.
Malý princ se posadil na stůl a byl trochu udýchán. Tolik se už nacestoval!
Malý princ se posadil na stůl a byl trochu udýchán. Tolik se už nacestoval!
„Odkud přicházíš?“ zeptal se ho starý pán.
„Co to je za tlustou knihu?“ řekl malý princ. „Co tu děláte?“
„Jsem zeměpisec,“ odpověděl starý pán.
„Co je to zeměpisec?“
„To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města, hory a pouště.“
„Opravdu moc zajímavé,“ řekl malý princ. „Konečně opravdové zaměstnání!“ A rozhlédl se kolem sebe po zeměpiscově planetě. Ještě nikdy neviděl tak vznešenou planetu.
„Co to je za tlustou knihu?“ řekl malý princ. „Co tu děláte?“
„Jsem zeměpisec,“ odpověděl starý pán.
„Co je to zeměpisec?“
„To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města, hory a pouště.“
„Opravdu moc zajímavé,“ řekl malý princ. „Konečně opravdové zaměstnání!“ A rozhlédl se kolem sebe po zeměpiscově planetě. Ještě nikdy neviděl tak vznešenou planetu.
„Vaše planeta je moc hezká. Jsou tu oceány?“
„To nemohu vědět,“ řekl zeměpisec.
„Ach!“ (Malý princ byl zklamán.) „A hory?“
„To nemohu vědět,“ odpověděl zeměpisec.
„A města a řeky a pouště?“
„To také nemohu vědět,“ řekl zeměpisec.
„Vždyť jste zeměpisec!“
„Ovšem,“ řekl zeměpisec, „ale nejsem badatel. A nemám žádné badatele. Zeměpisec nikdy nepočítá města, řeky, hory, moře, oceány a pouště. Zeměpisec je příliš důležitý, než aby se mohl toulat… Neopouští svůj psací stůl, ale přijímá návštěvy badatelů. Vyptává se jich a zapisuje jejich vzpomínky. A když se zdají vzpomínky některého nich zajímavé, dá vyšetřit mravní úroveň toho badatele.“
„Nač to?“
„Protože badatel, který by lhal, způsobil by v zeměpisných knihách hotové katastrofy. A také badatel, který by příliš pil.“
„Jak to?“ zeptal se malý princ.
„Protože opilci vidí dvojmo. Zeměpisec by pak mohl zaznamenat dvě hory, kde je jen jedna.“
„Znám někoho,“ řekl malý princ, „kdo by byl špatným badatelem.“
„To je možné. Když se tedy zdá mravní úroveň badatele dobrá, jeho objev se přezkouší.“
„Jde se tam někdo podívat?“
„Ne, to je příliš složité. Ale požaduje se od badatele, aby podal důkazy. Objeví-li například nějakou velkou horu, musí odtamtud přinést velké kameny.“
„To nemohu vědět,“ řekl zeměpisec.
„Ach!“ (Malý princ byl zklamán.) „A hory?“
„To nemohu vědět,“ odpověděl zeměpisec.
„A města a řeky a pouště?“
„To také nemohu vědět,“ řekl zeměpisec.
„Vždyť jste zeměpisec!“
„Ovšem,“ řekl zeměpisec, „ale nejsem badatel. A nemám žádné badatele. Zeměpisec nikdy nepočítá města, řeky, hory, moře, oceány a pouště. Zeměpisec je příliš důležitý, než aby se mohl toulat… Neopouští svůj psací stůl, ale přijímá návštěvy badatelů. Vyptává se jich a zapisuje jejich vzpomínky. A když se zdají vzpomínky některého nich zajímavé, dá vyšetřit mravní úroveň toho badatele.“
„Nač to?“
„Protože badatel, který by lhal, způsobil by v zeměpisných knihách hotové katastrofy. A také badatel, který by příliš pil.“
„Jak to?“ zeptal se malý princ.
„Protože opilci vidí dvojmo. Zeměpisec by pak mohl zaznamenat dvě hory, kde je jen jedna.“
„Znám někoho,“ řekl malý princ, „kdo by byl špatným badatelem.“
„To je možné. Když se tedy zdá mravní úroveň badatele dobrá, jeho objev se přezkouší.“
„Jde se tam někdo podívat?“
„Ne, to je příliš složité. Ale požaduje se od badatele, aby podal důkazy. Objeví-li například nějakou velkou horu, musí odtamtud přinést velké kameny.“
Zeměpisec se náhle rozohnil.
„Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“
„Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“
A zeměpisec si rozevřel knihu záznamů a ořezal tužku. Vypravování badatelů se zaznamenávají nejprve tužkou. Inkoustem se zapíší, teprve až badatel podá důkazy.
„Tak povídej!“ vyzval ho zeměpisec.
„Ó, u mne doma to není moc zajímavé,“ řekl malý princ, „je to tam docela malinké. Mám tři sopky. Dvě jsou v činnosti a jedna je vyhaslá. Ale člověk nikdy neví.“
„Člověk nikdy neví,“ opakoval zeměpisec.
„Mám také květinu.“
„My nezaznamenáváme květiny,“ řekl zeměpisec.
„A proč? To je to nejhezčí!“
„Protože květiny jsou pomíjející.“
„Co to znamená pomíjející?“
„Zeměpisné knihy jsou nejcennější ze všech knih,“ řekl zeměpisec. „Nikdy nevyjdou z módy. Stane se velmi zřídka, aby hora změnila místo. Velmi zřídka také vyschne oceán. Píšeme o věcech trvajících věčně.“
„Ale vyhaslé sopky se mohou probudit k činnosti,“ přerušil ho malý princ.
„Co to znamená pomíjející?“
„To je nám jedno, jsou-li sopky vyhaslé nebo činné,“ řekl zeměpisec. „Pro nás je důležitá hora. Ta se nemění.“
„Ale co to znamená pomíjející?“ opakoval malý princ, neboť se jakživ nevzdal otázky, když ji jednou dal.
„To znamená něco, čemu hrozí blízký zánik.“
„Mé květině hrozí blízký zánik?“
„Ovšem.“
„Ó, u mne doma to není moc zajímavé,“ řekl malý princ, „je to tam docela malinké. Mám tři sopky. Dvě jsou v činnosti a jedna je vyhaslá. Ale člověk nikdy neví.“
„Člověk nikdy neví,“ opakoval zeměpisec.
„Mám také květinu.“
„My nezaznamenáváme květiny,“ řekl zeměpisec.
„A proč? To je to nejhezčí!“
„Protože květiny jsou pomíjející.“
„Co to znamená pomíjející?“
„Zeměpisné knihy jsou nejcennější ze všech knih,“ řekl zeměpisec. „Nikdy nevyjdou z módy. Stane se velmi zřídka, aby hora změnila místo. Velmi zřídka také vyschne oceán. Píšeme o věcech trvajících věčně.“
„Ale vyhaslé sopky se mohou probudit k činnosti,“ přerušil ho malý princ.
„Co to znamená pomíjející?“
„To je nám jedno, jsou-li sopky vyhaslé nebo činné,“ řekl zeměpisec. „Pro nás je důležitá hora. Ta se nemění.“
„Ale co to znamená pomíjející?“ opakoval malý princ, neboť se jakživ nevzdal otázky, když ji jednou dal.
„To znamená něco, čemu hrozí blízký zánik.“
„Mé květině hrozí blízký zánik?“
„Ovšem.“
Má květina je pomíjející, řekl si malý princ, a má jen čtyři trny na obranu proti světu. A já jsem ji nechal doma úplně samotnou!
Tu se v něm poprvé ozvala lítost. Ale znovu si dodal odvahy.
„Co mi radíte, abych teď navštívil?“ zeptal se.
„Planetu Zemi,“ odpověděl zeměpisec. „Má dobrou pověst…“
„Co mi radíte, abych teď navštívil?“ zeptal se.
„Planetu Zemi,“ odpověděl zeměpisec. „Má dobrou pověst…“
Malý princ odešel a myslel na svou květinu.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář