Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prestižní výstava a gotický skvost nad Sázavou

13. 6. 2012

              KUTNÁ HORA  a  ČESKÝ ŠTERNBERK  

„zemská výstava ve městě Unesco a gotický skvost nad Sázavou“

 

KUTNÁ HORA – SLAVNÉ KRÁLOVSKÉ MĚSTO S BOHATOU HISTORIÍ SPOJENOU S TĚŽBOU STŘÍBRA. LEŽÍ CCA 60 KM VÝCHODNĚ OD PRAHY. CHRÁNĚNÁ MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE A OD R. 1995 TAKÉ NA PRESTIŽNÍM SEZNAMU UNESCO. BÝVALÁ HORNICKÁ OSADA ZNÁMÁ JAKO „ANTIQUA CUTHNA“ (STARÁ KUTNA) BYLA BLÍŽE KLÁŠTERU V SEDLCI A POD JEHO SPRÁVOU. PO R. 1285 BYLA OBJEVENA NOVÁ BOHATÁ LOŽISKA NA KOPCI NAD VRCHLICÍ. NOVÁ OSADA- „MONS CUTNA“ DALA ZÁKLAD NOVÉMU MĚSTU. NASTALA STŘÍBRNÁ HOREČKA A ČESKÝ KRÁL VÁCLAV II. SE STAL JEDNÍM Z NEJBOHATŠÍCH PANOVNÍKŮ. ZŘÍDIL ZDE KRÁLOVSKOU MINCOVNU A VYDAL NOVÝ HORNÍ ZÁKON. TAKÉ SE ZAČALY RAZIT NOVÉ PENÍZE TZV. PRAŽSKÉ (ČESKÉ) GROŠE. TO VŠE V ROCE 1300. V TĚCHTO LETECH SE TADY TĚŽILA MINIMÁLNĚ CELÁ JEDNA TŘETINA PRODUKCE STŘÍBRA V CELÉ EVROPĚ. MĚSTO DOSTALO NEJVYŠŠÍ VÝSADY A PRIVILEGIA  R. 1318. MĚLO HRADBY A ŠEST BRAN. BOHATSTVÍ VYUŽÍVALI TAKÉ LUCEMBURKOVÉ A UPEVŇOVALI STÁTNÍ KRÁLOVSKOU MOC. KAREL IV. I VÁCLAV IV. MĚSTO PODPOROVALI V JEHO ROZVOJI. KRÁL VÁCLAV IV. ZDE DOKONCE BYDLEL. PROMĚNIL VLAŠSKÝ DVŮR NA KRÁLOVSKOU REZIDENCI A R. 1409 TADY PODEPSAL VÝZNAMNÝ „KUTNOHORSKÝ DEKRET“. POHROMOU PRO MĚSTO BYLY HUSITSKÉ VÁLKY. JAN ŽIŽKA R. 1424 CELÉ MĚSTO VYPÁLIL.R. 1444 TU BYL ZVOLEN HEJTMANEM JIŘÍ Z PODĚBRAD A O ČTYŘI ROKY POZDĚJI ODTUD VYTÁHL OBSADIT PRAHU. PO JEHO SMRTI R. 1471 BYL V KUTNÉ HOŘE VLADISLAV II. JAGELONSKÝ ZVOLEN ČESKÝM KRÁLEM. R. 1550 SE PŘESTALY RAZIT ZDEJŠÍ PRAŽSKÉ GROŠE A TAKÉ TĚŽBA STŘÍBRA ZAČALA UPADAT KVŮLI DOVOZU LEVNĚJŠÍHO ZE ZÁMOŘÍ. UZAVŘENÍ MINCOVNY PŘIŠLO R. 1726. DOMINANTY MĚSTA JSOU DVĚ. FARNÍ GOTICKÝ KOSTEL SV. JAKUBA (1340) A REPREZENTATIVNÍ CHRÁM SV. BARBORY (1388). TATO PĚTILODNÍ POZDNĚ GOTICKÁ STAVBA JE PO CHRÁMU SV. VÍTA V PRAZE DRUHÁ NEJVÝSTAVNĚJŠÍ KATEDRÁLA U NÁS. ZAČAL JI STAVĚT JAN PARLÉŘ (SYN PETRA PARLÉŘE), POZDĚJI MATYÁŠ REJSEK A BENEDIKT REJT. ÚPLNÁ DOSTAVBA PROBĚHLA V LETECH 1886-1905. UVNITŘ NEJZNÁMNĚJŠÍ SMÍŠKOVSKÁ KAPLE. ZA MĚSTEM V SEDLCI NAJDEME KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE A SV. JANA KŘTITELE. JEDNÁ SE O NEJSTARŠÍ CISTERCIÁCKÝ KLÁŠTER U NÁS. BYL ZALOŽEN R. 1142 MIROSLAVEM Z MARKVARTIC NA POPUD OLOMOUCKÉHO BISKUPA JINDŘICHA ZDÍKA. NEDALEKO HŘBITOVNÍ KAPLE PANNY MARIE SE SVĚTOZNÁMOU KOSTNICÍ. V JEDNU DOBU BYLA ROZLOHA OKOLNÍHO HŘBITOVA 3,5 HEKTARU. VĚHLAS KOSTNICE JE SPOJEN S PŘÍBĚHEM OPATA HEIDENREICHA, KTERÝ SE VE 13. STOLETÍ VYPRAVIL DO SVATÉ ZEMĚ A PŘIVEZL SI ODTUD VÁČEK POSVÁTNÉ PŮDY. TU ROZHÁZEL NA HŘBITOVĚ A VYVOLAL TÍM NEOBYČEJNÝ ZÁJEM KŘESŤANŮ BÝT ZDE POHŘBENÝ. PODPOROVALO TO VÍRU V ZÁZRAK VZKŘÍŠENÍ. BYLO ZDE POHŘBENO CIRKA NA 40 TISÍC LIDÍ A ZE ZRUŠENÝCH HROBŮ MNIŠI PO R. 1511 ZAČALI OSTATKY UKLÁDAT DO PODZEMNÍ KRYPTY. BAROKNÍ ÚPRAVU (NEJEN KAPLE) TÉTO UNIKÁTNÍ „SBÍRKY“ PROVEDL V 16. STOLETÍ MISTR JAN BLAŽEJ SANTINI. POSLEDNÍ ÚPRAVY ZDE UDĚLAL R. 1870 ŘEZBÁŘ JAN RINT Z ČESKÉ SKALICE. TUTO PAMÁTKU ROČNĚ NAVŠTÍVÍ 250 TISÍC LIDÍ Z CELÉHO SVĚTA, ALE TECHNICKÝ STAV JE BOHUŽEL NA HRANICI HAVÁRIE.    

 

 

ČESKÝ ŠTERNBERK – MĚSTEČKO 12 KM OD VLAŠIMI NEDALEKO DÁLNICE D1 PRAHA-BRNO SE STEJNOJMENNÝM HRADEM. VYPÍNÁ SE NA OSTROHU NAD ŘEKOU SÁZAVOU. JEDNÁ SE O JEDEN Z NAŠICH NEJMOHUTNĚJŠÍCH A NEJVÝSTAVNĚJŠÍCH HRADŮ. JEHO UMÍSTĚNÍ MU DODÁVÁ IMPOZANTNÍ VZHLED. BYL ZALOŽEN ROKU 1241 ZDESLAVEM Z DIVIŠOVA. DIVIŠOVCI POUŽÍVALI RODOVÉ ZNAMENÍ ZLATOU HVĚZDU A PROTO HRAD DOSTAL JMÉNO STERNBERG. OD TÉTO DOBY SE ČLENOVÉ TOHOTO RODU ZAČALI NAZÝVAT ŠTERNBERKOVÉ ZE ŠTERNBERKA. HRAD HODNĚ UTRPĚL PŘI DOBYTÍ R. 1467 ČESKÝM KRÁLEM JIŘÍM Z PODĚBRAD. NÁSLEDOVALA VELKÁ PŘESTAVBA A PO NÍ DE FACTO V KAŽDÉM STOLETÍ DALŠÍ. V HRADNÍM KOMPLEXU NAJDEME VŠECHNY STAVEBNÍ SLOHY. HLAVNĚ SE JEDNÁ O POZDNÍ GOTIKU A BAROKO. V R. 1627 BYL HRAD VYPLENĚN VZBOUŘENÝM PODDANSKÝM LIDEM. R. 1712 VYMŘELA VĚTEV HOLICKÝCH ZE STERNBERKA. V ROCE 1841 HRAD KUPUJE ZDENĚK STERNBERG Z LINIE KONOPIŠSKÝCH. NEJVÝZNAMNĚJŠÍ ČLENI TOHOTO STAROBYLÉHO HRABĚCÍHO RODU BYLI: KUNHUTA ZE STERNBERGA (1425-1449), MANŽELKA KRÁLE JIŘÍHO Z PODĚBRAD (JEJICH DCERY – KATEŘINA – UHERSKÁ KRÁLOVNA, ZDENKA – SASKÁ VÉVODKYNĚ), KAŠPAR MARIA STERNBERG (1761-1838), KTERÝ ROKU 1818 ZALOŽIL V PRAZE NÁRODNÍ (VLASTENECKÉ) MUZEUM A FRANTIŠEK JOSEF STERNBERG (1763-1830), KTERÝ R. 1800 ZALOŽIL AKADEMII VÝTVARNÝCH UMĚNÍ A TAKÉ SE PODÍLEL NA ZALOŽENÍ VLASTENECKÉHO MUZEA. V ZÁMECKÝCH INTERIÉRECH NAJDEME HODNOTNÉ ZAŘÍZENÍ A RŮZNÉ SBÍRKY. ZAJÍMAVÁ JE SBÍRKA MĚDIRYTIN V 1. POLOVINY 17. STOLETÍ ČÍTAJÍCÍ 545 EXEMLÁŘŮ. SOUČASNÁ HISTORIE ZNAMENÁ HLAVNĚ ROK 1949, KDY BYL MAJETEK RODU ZESTÁTNĚN. JIŘÍ STERNBERG SE NA SVÉM HRADĚ STAL PRŮVODCEM A MOHL ZDE DOŽÍT. V ROCE 1992 JEHO SYN ZDENĚK STERNBERG (*1923) V RÁMCI RESTITUCE DOSTAL RODOVÝ MAJETEK ZPĚT. DODNES TADY BYDLÍ. U NÁS V KLATOVECH BYDLÍ JEHO BRATR JAN BOSKO STERNBERG (*1936). KVITUJEME, ŽE SE DOŽILI SOUČASNÉ SATISFAKCE.

 

DOPOLEDNE JSME UDĚLALI INDIVIDUÁLNÍ PROHLÍDKU CHRÁMU SV. BARBORY (VSTUPNÉ 60 KČ) A PUTOVNÍ EVROPSKÉ VÝSTAVY „EUROPA JAGELLICA“ V BÝVALÉ JEZUITSKÉ KOLEJI (VSTUPNÉ 90 KČ). ZDE JSME POTKALI DVĚ AROGANTNÍ NAMYŠLENÉ FIFLENY, KTERÉ MÍSTO POMOCI PŘI PROVÁDĚNÍ UKÁZALI SVÝM CHOVÁNÍM VŠEM PŘÍTOMNÝM SVOJI HLOUPOST. DRUHÁ NEDĚLE JIŽ BYLA JINÁ. PERSONÁL VÝSTAVY BYL VYSTŘÍDANÝ A JEDNÁNÍ A OCHOTA BYLA PROFESIONÁLNÍ. TAKÉ V POKLADNĚ BYLO VŠE O. K. DÍKY. JINAK VÝSTAVA BYLA VELMI ZAJÍMAVÁ. PROBLÉM BYL SE ČTENÍM MALÝCH POPISKŮ. V POLEDNE JSME MĚLI PROHLÍDKU KOSTNICE (VSTUPNÉ 60 KČ) A HNED NA TO OBĚD U ZLATÉHO LVA (BEDŘICH VÁGNER). BYLO JEDNOTNÉ MENU- POLÉVKA A VEPŘOVÁ SE ZELÍM ZA 100 KČ NA OSOBU. PORCE A KVALITA BEZ PROBLÉMŮ. ODPOLEDNE BYLA PROHLÍDKA ZÁMKU V ČESKÉM ŠTERNBERKU (VSTUPNÉ 125/85 KČ). BYLI JSME NA DVĚ SKUPINY A OBĚ PRŮVODKYNĚ BYLI SKVĚLÉ. DĚKUJEME. DOPRAVA BYLA AUTOBUSEM. PRVNÍ SKUPINA BYLA V NEDĚLI 10. ČERVNA 2012 V POČTU 58 LIDÍ A DRUHÁ SKUPINA 17. ČERVNA 2012 V POČTU 50 LIDÍ. PRVNÍ NEDĚLE POLOJASNO, ODPOLEDNE OBLAČNO A DÉŠŤ (18 °C). DRUHÁ NEDĚLE – SLUNEČNO A JASNO, TEPLOTA 25-28 °C.