Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šumava- letní putování II.

11. 8. 2010

                   ŠUMAVA – letní putování II.

                                                                                                                                                     ANNÍN- REKREAČNÍ STŘEDISKO HORNÍHO POOTAVÍ. V ROCE 1960 ZDE BYL ZALOŽEN PRVNÍ AUTOCAMP V ČESKOSLOVENSKU (ČSSR). OSADA DOSTALA JMÉNO PO MANŽELCE AUGUSTINA MÜLLERA, ANNĚ- ANNATHAL. SLAVNÁ HISTORIE ZDEJŠÍ SKLÁRNY. PRVNÍ ZMÍNKY JSOU Z POLOVINY 18. ST. 1796 OBNOVIL A DÁLE VYBUDOVAL NOVOU SKELNOU HUŤ PURKMISTR HOR KAŠPERSKÝCH- AUGUSTIN MÜLLER. HLAVNÍ SORTIMENT BYL KŘIŠŤÁL, PERLE A PATEŘÍKY. 1803- VÁCLAV FÜRLINGER- ZELENÉ TABULOVÉ SKLO. 1808- PAVEL MAYER- RUBÍNOVÉ SKLO- ZA TO DOSTAL ZLATOU MEDAILI OD CÍSAŘE FRANTIŠKA II. 1837- JAN LÖTZ, 1849- SAMUEL BLOCH- SKLO DO ŽIDOVSKÝH ZRCÁTEK. 1863-1910- JOSEF EDUARD SCHMID- VÝROBA A BROUŠENÍ PRAVÉHO KŘIŠŤÁLU. NEJVĚTŠÍ SLÁVA ANNÍNSKÉ SKLÁRNY. POSTAVIL ZDE MOST PŘES OTAVU, HOTEL, DOMY PRO ZAMĚSTNANCE, VODNÍ ELEKTRÁRNU, ZAVEDL TELEFON ATD. PRO JANA KUBELÍKA ODLIL SKLENĚNÉ HOUSLE, NA KTERÉ MISTR HRÁVAL. VLASTNIL JAKO PRVNÍ NA ŠUMAVĚ FONOGRAF, KTERÝ ZHOTOVIL PŘÍMO T. A. EDISON. JEHO ZEŤ FRANTIŠEK NOVOTNÝ APLIKOVAL JAKO PRVNÍ V RAKOUSKU- UHERSKU TECHNOLOGII CHEMICKÉHO LEŠTĚNÍ. SE SVÝM ZETĚM KARLEM SCHELLEM R. 1934 PROVEDL ELEKTRIFIKACI TAVBY VE VLASTNÍ PECI. V TOMTO MÁ ANNÍN SVĚTOVÝ PRIMÁT. V R. 1948 NÁRODNÍ SPRÁVCE VÝROBU SKONČIL A ODEŠEL DO BAVORSKA. ZA SOCIALIZMU ZDE JE JEN BRUSÍRNA. R. 1993 KOUPIL PODNIK JIŘÍ RÜCKL Z NIŽBORU. DNES BRUSÍRNU S 15 LIDMI PROVOZUJE STANISLAVA BENEŠOVÁ. NAD SKLÁRNOU HROBKA SCHMIDŮ Z ROKU 1886. MĚLI JSME ZAJÍMAVOU PROHLÍDKU PROVOZU S VÝKLADEM. VSTUPNÉ 10 KČ NA OSOBU.

              MOUŘENEC- ZALESNĚNÝ VRCH NAD ANNÍNEM (617 m n. m.) ZVANÝ TÉŽ MODŘENEC. NA VRCHOLU ROMÁNSKO GOTICKÝ KOSTEL SV. MOŘICE (1230-1240) SPJATÝ S VINTÍŘOVOU STEZKOU (11. st.). KOSTEL BYL FARNÍ PRO OKOLNÍ OSADY, JE LEDNOLODNÍ S ROMÁNSKOU APSIDOU, HVĚZDOVOU KLENBOU A DVOUPATROVOU VĚŽÍ. V ROCE 1993 OBJEVENY A NÁSLEDNĚ RESTAUROVÁNY GOTICKÉ FRESKY (1310-20). VELMI VZÁCNÉ S VÝJEVY POSLEDNÍHO SOUDU, VÁŽENÍ DUŠÍ, SETKÁNÍ TŘÍ ŽIVÝCH S TŘEMI MRTVÝMI A JINÝMI. NA SEVERNÍ STRANĚ BAROKNÍ KOSTNICE S TORZEM KOSTERNÍCH OSTATKŮ. V PRESBYTÁŘI ROMÁNSKÝ OKENNÍ PORTÁL S ARCHIVOLTOU. JE ZDE TAKÉ HROBKA- KRYPTA RODINY MÜLLERŮ. POSLEDNÍ POHŘEB BYL V ROCE 1996 A 1998- ZDENKO A IMGARD MÜLLEROVI. NA VĚŽI ZAVĚŠENY TŘI ZVONY. DVA JSOU NOVÉ Z R. 2003 A STÁLY 15 TISÍC EURO. JSOU TO VINTÍŘ A MOŘIC. TŘETÍ JE PŮVODNÍ Z R. 1329 A JMENUJE SE LUKÁŠ. PATŘÍ MEZI TŘI NEJSTARŠÍ DOCHOVANÉ ZVONY V ČECHÁCH. KOSTEL BYL OPRAVEN V R. 1993 ZA ČÁSTKU 220 TISÍC MAREK OD NĚMECKÝCH RODÁKŮ A 300 TISÍC KORUN OD OBCE DLOUHÁ VES. V ROCE 2005 TADY REŽISÉR JIŘÍ STRACH NATÁČEL ÚSPĚŠNOU POHÁDKU- ANDĚL PÁNĚ.

NEDALEKO CESTOU NA PALVÍNOV JSOU TAK ZVANÉ- ŠVÉDSKÉ HROBY. MÍSTO JE OPATŘENÉ KAPLIČKOU Z 19. ST. STAV JE ŠPATNÝ, CHTĚLO BY TO OPRAVU. PAMÁTKA NA ZDE ZAHYNUVŠÍ VOJÁKY V DOBĚ 30. LETÉ VÁLKY. PROHLÍDKU MOUŘENCE UMOŽNIL PATER SKÝPALA Z KAŠPERSKÝCH HOR, OTEVŘEL PAN ŠMÍD Z DLOUHÉ VSI. UPŘÍMNĚ DĚKUJEME ZA OCHOTU.

              RADEŠOV- OSADA S KEMPEM U OTAVY NA PŮLI CESTY Z ANNÍNA DO REJŠTEJNA. V OBJEKTU BÝVALÉ PAPÍRNY JE RESTAURACE S UBYTOVÁNÍM „U KOVAŘÍKA“. MĚLI JSME VYNIKAJÍCÍ KNEDLO- ZELO- VEPŘO ZA 80 KČ NA OSOBU.

              KLÁŠTERSKÝ MLÝN- OSADA PATŘÍCÍ POD REJŠTEJN. NĚKDEJŠÍ MLÝN BYL CÍRKEVNÍM MAJETKEM JIŽ OD 13. ST. V 16. STOLETÍ SE TADY VYSKYTUJE JMÉNO KLOSTERMANN JAKO SPRÁVCE. JEDNA Z HYPOTÉZ ŘÍKÁ, ŽE ODTUD MOHL POCHÁZET PŘEDEK SPISOVATELE ŠUMAVY- KARLA KLOSTERMANNA. SLAVNOU HISTORII ZDE ZAZNAMENALA MÍSTNÍ SKLÁRNA. BYLA ZALOŽENA ROKU 1836 JOHANEM EISNEREM ZE ŽELEZNÉ RUDY. PO NĚM SKLÁRNU VEDL JOHAN LÖTZ. PO JEHO SMRTI SKLÁRNU VEDLA JEHO ŽENA ZUZANA. HUŤ SI ZÍSKALA RENOMÉ A PROSPEROVALA. DALŠÍ SLAVNÉ OBDOBÍ BYLO ZA JEJÍHO VNUKA MAXE RYTÍŘE ZE SPAUNU (1856-1909), KTERÝ SKLÁRNU PŘEVZAL V ROCE 1879. JEHO KLADNÝ VZTAH K UMĚNÍ, PRACOVITOST, LOGICKÝ ÚSUDEK A SPOLUPRÁCE S ŘEDITELEM EDUARDEM PROCHÁZKOU DOKÁZALO SKLÁRNU POVZNÉST NA ÚROVEŇ NEJLEPŠÍ SECESNÍ SKLÁRNY NA SVĚTĚ. VYRÁBĚLO SE TADY BAREVNÉ KŘIŠTÁLOVÉ SKLO NEJÚŽASNĚJŠÍCH TVARŮ, BAREV A POVRCHOVÉHO ZPRACOVÁNÍ. SPECIALITOU BYL TAK ZVANÝ „IRIS PAPILON“ VZOR. PO SVĚTOVÉ VÁLCE DOŠLO K ÚPADKU, V ROCE 1930 K POŽÁRU (ŠKODA ZA 5 MILIÓNŮ KORUN) A V R. 1947 BYL PROVOZ DEFINITIVNĚ UKONČEN. V AREÁLU SECESNÍ SPAUNOVA VILA S MOZAIKOU VYTVOŘENOU BARAVNÍMI SKLÍČKY.

              REJŠTEJN- OBEC KTERÁ KDYSI OD 14. ST. TVOŘILA S KAŠPERSKÝMI HORAMI JEDEN CELEK. V OKOLÍ BYLA VÝZNAMNÁ LOŽISKA ZLATA. OSAMOSTATNILA SE ROKU 1584, KDY BYLA POVÝŠENA CÍSAŘEM RUDOLFEM II. NA KRÁLOVSKÉ HORNÍ MĚSTO. DOMINANTOU MĚSTEČKA JE KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE Z LET OKOLO R. 1570. BAROKNĚ PŘESTAVĚN R. 1792. NA MÍSTNÍM HŘBITOVĚ HROBKY SPAUNŮ, LÖTZŮ. JE ZDE TAKÉ POHŘBENA MATKA K. KLOSTERMANNA CHARLOTTA (KAROLÍNA), ROZENÁ HAUERová (JEJÍ MATKA BYLA CHARLOTTA ABELEová) DALŠÍ JEHO PŘÍBUZNÍ. KOUSEK ZA REJŠTEJNEM JE BÝVALÁ WATZLAWICKOVA TOVÁRNA (ZALOŽENA R. 1878), KTERÁ SE NAZÝVALA „PRVNÍ RAKOUSKO-UHERSKÁ TOVÁRNA NA KOLEČKA K DĚTSKÝM KOČÁRKŮM“. V REJŠTEJNĚ SE STÝKÁ LOSENICE S OTAVOU. JIŽNĚ NAD OBCÍ JE MAIEROVA SKÁLA, SEVEROZÁPADNĚ JE VELKÝ RADKOV (907 m n. m.), VÝCHODNĚ KLOSTERMANNŮV VRCH. PŘES OTAVU SPOJUJE OBĚ ČÁSTI DŘEVĚNÝ MOST, STÁTNÍ SILNICI DO SUŠICE MOST KAMENNÝ.

 

            POZNÁVACÍ VÝLET BYL V NEDĚLI 8. SRPNA 2010 V POČTU 36 OSOB. CESTA Z KLATOV DO SUŠICE TAM A ZPĚT BYLA ZA 52 KČ NA OSOBU (SKUPINOVÁ SLEVA). AUTOBUS DO ANNÍNA STÁL 20 KČ A AUTOBUS Z REJŠTEJNA NA NÁDRAŽÍ DO SUŠICE BYL ZA 40 KČ NA OSOBU. POČASÍ POLOJASNO OD 18 DO 24 °C.