Jdi na obsah Jdi na menu
 


Toulky Malostranskými zákoutími

12. 1. 2012

PRAHA – toulky malostranskými zákoutími


HLAVNÍ MĚSTO NĚKDEJŠÍHO ČESKÉHO KRÁLOVSTVÍ, DNES SOUČASNÉ ČESKÉ REPUBLIKY. TRADIČNÍ LEDNOVÝ VÝLET DO NAŠÍ METROPOLE.

 

ZE SMÍCHOVSKÉHO NÁDRAŽÍ JSME JELI TRAMWAJÍ NA KLÁROV. ZDE JSME VYSTOUPILI A ŠLI POMALU KOLEM SVATOVÁCLAVSKÉ VINICE NAHORU NA HRAD. PRAŽSKÝ HRAD JE SVOJI ROZLOHOU CELÉHO AREÁLU NEJVĚTŠÍ NA SVĚTĚ. MEZI KOSTELEM SV. JIŘÍ A CHRÁMEM SV. VÍTA BYL VÁNOČNÍ STROM. ZDE JSME VYCHUTNALI MÍSTNÍ NEOPAKOVATELNOU ATMOSFÉRU. DALŠÍ ZASTAVENÍ BYLO U ZLATÉ BRÁNY SV. VÍTA A U MATYÁŠOVĚ BRÁNY NA PRVNÍM NÁDVOŘÍ. VŠUDE, KDE JSME SE ZASTAVILI JSME SI POVÍDALI O SLAVNÉ ČESKÉ HISTORII NENECHALI JSME SI ANI UJÍT VÝHLED NA PRAHU Z VYHLÍDKY NA HRADČANSKÉM NÁMĚSTÍ.

 

NA JEHO KONCI JE KANOVNICKÁ ULICE A V NÍ MARTINICKÝ PALÁC, KDE JSME MĚLI DOMLUVENOU PROHLÍDKU. TENTO ZAJÍMAVÝ KOPLEX VZNIKL ZE TŘÍ STAVEBNÍCH PARCEL A PATŘÍ MEZI NEJKRÁSNĚJŠÍ RENESANČNÍ STAVBY V PRAZE. BYL PŘESTAVĚN DO SVÉ PODOBY PO R. 1583, KDY SE DOSTAL DO MAJETKU JIŘÍHO BOŘITY Z MARTINIC. TENTO ROD DRŽEL PALÁC AŽ DO R. 1788. V 19. A ZEJMÉNA VE 20. STOL. ZNAČNĚ ZCHÁTRAL. V LETECH 1967 AŽ 1972 BYLA PROVEDENA NÁKLADNÁ REKONSTRUKCE. PÁR LET PŘEDTÍM BYLY OBNOVENY PŮVODNÍ RENESANČNÍ FIGURIÁLNÍ SGRAFITA. V R. 2010 SE ZDE TOČIL VELKOLEPÝ ZAHRANIČNÍ KOPRODUKČNÍ SERIÁL O RODINĚ BORGIŮ A PŘI TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY VYMALOVÁNY VŠECHNY VNITŘNÍ PROSTORY. POSTARU V RENESANČNÍM STYLU. NĚCO ÚCHVATNÉ A OD ORIGINÁLŮ K NEROZEZNÁNÍ. PŘÍJEMNÝ A ZAJÍMAVÝ VÝKLAD A INFORMACE  JSME DOSTALI OD ZDEJŠÍ VEDOUCÍ ALENY VESELÉ. DĚKUJEME.

 

PO PROHLÍDCE MARTINICKÉHO PALÁCE JSME PROŠLI NOVÝM SVĚTEM. TATO  UTAJENÁ ČÁST PRAHY OHROMILA KAŽDÉHO Z NÁS. VYŠLI JSME NA LORETÁNSKÉM NÁMĚSTÍ, KDE JSME SE ZAPOSLOUCHALI DO TÓNŮ SLAVNÉ ZVONKOHRY (1695) Z VĚŽE LORETY. AREÁL S KOSTELEM NAROZENÍ PÁNĚ SE STAVĚL V LETECH 1626 - 1631. VŠICHNI VÍME, ŽE LORETÁNSKÉ ZVONKY HRAJÍ MELODII „TISÍCKRÁT POZDRAVUJEME TEBE“. TAKÉ NÁS UPOUTAL IMPOZANTNÍ ČERNÍNSKÝ PALÁC (1669 – 1694, DOSTAVĚNO 1720 FR. KAŇKOU). 10. 3. 1948 TU BYL ZABIT PÁDEM Z OKNA JAN MASARYK. 1. 7. 1991 TADY BYL PODEPSÁN DOKUMENT O UKONČENÍ VARŠAVSKÉ SMLOUVY.

 

POTOM JSME ŠLI NERUDOVOU ULICÍ DOLŮ. V MÍSTNÍ RESTAURACI „ČESKÝ BANÁT“ JSME MĚLI DOMLUVENÝ OBĚD. CELKOVÉ MENU (POLÉVKA, MASOVÁ SMĚS S BRAMBOREM A MOUČNÍK) BYLO ZA 100 KČ. PŘÍJEMNÁ A VSTŘÍCNÁ OBSLUHA NÁS POTĚŠILA. JÍDLO BYLO CHUTNÉ. MAJITELÉ POCHÁZEJÍ Z OBLASTI BANÁTU V DNEŠNÍM RUMUNSKU A NAVAZUJÍ NA JÍDLA Z 19. STOL. PODĚKOVÁNÍ PATŘÍ VŠEM. ŘEDITELEM JE ŠTĚPÁN BOTKA.

 

PO OBĚDĚ JSME VYKONALI PROCHÁZKU PO JÁNSKÉM VRŠKU. OBDIVOVALI JSME MALOSTRANSKÉ ATYPICKÉ DOMY, VČETNĚ JEJICH FASÁD, PORTÁLŮ, SOCHAŘSKÝCH VÝZDOB NEBO JEJICH DOMOVNÍCH ZNAMENÍCH. ZASTAVILI JSME SE U LOBKOVICKÉHO PALÁCE (AMBASÁDA NĚMECKA) ČI U SCHÖNBORSKÉHO PALÁCE, COŽ JE DNES AMERICKÉ VELVYSLANECTVÍ. DOŠLI JSME AŽ DOLŮ DO KARMELITSKÉ ULICE A KE KOSTELU PANNY MARIE VÍTĚZNÉ. TENTO KOSTEL PŮVODNĚ ZASVĚCENÝ NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICI BYL POSTAVENÝ LUTERÁNY V LETECH 1611-12 A PATŘÍ MEZI NEJPRVNĚJŠÍ BAROKNÍ STAVBY V PRAZE. OD R. 1624 V RUKOU KARMELITÁNŮ. OD R. 1628 JE TU UMÍSTĚNA VOSKOVÁ SOŠKA MALÉHO JEŽÍŠKA, PROSLAVENÁ JAKO „PRAŽSKÉ JEZULÁTKO“ (ŠPANĚLSKÁ PRÁCE – CCA 1550). KOSTELU JEJ DAROVALA POLYXENA Z PERŠTEJNA, DCERA VRATISLAVA II. Z PERŠTEJNA A MARIE MANRIQUEZ DE LARA ZE ŠPANĚLSKA, MANŽELKA VILÉMA Z ROŽMBERKA A ZDEŇKA POPELE Z LOBKOWITZ. V KOSTELE OBRAZY OD PETRA BRANDLA A POD KOSTEL KRYPTA. DONEDÁVNA ZDE BYLO NA CCA 200 POHŘBENÝCH. DNES TU ZBYLY TŘI TĚLA VE SKLENĚNÝCH RAKVÍ. 

 

VSTUPNÉ NA PROHLÍDKU PALÁCE BYLO 50 KČ. HROMADNÁ JÍZDENKA VLAKEM VYŠLA NA 206 KČ ZA OSOBU. POČASÍ BYLO PŘÍJEMNÉ. MÍRNĚ ZATAŽENO, TEPLOTA 3 AŽ 7° C. POČET ÚČASTNÍKŮ – 77 PŘÁTEL (54 Z KLATOV, 16 Z PLZNĚ A 7 Z PRAHY). ÚŽASNÉ A VŠEM SE TO LÍBILO.