Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vážení spoluobčané

18. 5. 2015

 

Vážení spoluobčané,
v prosinci 2013 byl v našem Zpravodaji zatím ukončen seriál Vzpomínky pamětníků, ve kterém jsem vás seznamoval s vyprávěním a vzpomínkami pamětníků na dobu především po jejich příchodu do obce.
Vzpomínat se ovšem dá i na dobu poměrně nedávnou, po listopadu 1989. V dnešním Zpravodaji vám předkládám vzpomínky na to, co se mohlo uskutečnit, ale „bohudíky“ se z různých důvodů nerealizovalo.
NEUSKUTEČNĚNÉ ZÁMĚRY UPLYNULÝCH LET
Po roce 1990 se vyrojilo mnoho různých firem, které měly zájem vybudovat na různých místech čerpací stanice PHM. Z jakých důvodů se záměry neuskutečnily rozebírat nebudeme.
1/           v prostoru za domkem Medových/ Melounkových/ hodlala pražská firma ITCE, s.r.o. vybudovat čerpací stanici se třemi stojany na benzin, jedne na naftu, hygienické zařízení, dílnu autoservisu a pneuservisu, občerstvení a parkoviště.
2/           naproti hostinci, v parčíku před VPS Marek, hodlala firma ROKAS vystavět malé benzinové čerpadlo, prodejnu motoristického příslušenství a občerstvení.
3/           několik firem mělo zájem vybudovat čerpací stanici na Mokré v prostoru před objektem bývalé STS a na návsi
4/           na pozemku před čp.42 u cesty za Starý lom měl zpočátku zájem o vybudování objektu p. Hlíza, který nakonec zřídil stanici prodeje plynu na pozemku u čp.42
Spalovna odpadů – chtěla jí v obci vybudovat firma SAVIE – SCHARK a.s. Práci mělo najít až 15 lidí. Uvažovalo se nejprve o koupi silážních žlabů ve směru na Slavkovice od fi Cavalo anebo o vlastním pozemku obce v prostoru na Mokré
Skládka komunálního odpadu – skládka na Pláničce byla zaplněna, byl úmysl vybudovat novou v lokalitě na Hubenově. Byla zpracována studie s kapacitou 300 tis. m³. Firma RUMPOLD posoudila však i jiné návrhy a rozhodla se pro skládku v okolí okresního města.
Balírna toaletního papíru - vhodné prostory hledaly Jihočeské papírny Větřní, údajně chtěly zaměstnat 20 – 50 lidí.
Areál Karlovy Dvory – uvažovalo se především o přívodu vody z Bližné, čímž by se vyřešil nedostatek vody na Bližné, Jestřábí i Černé. Ve spolupráci Obecního úřadu Černá a Měst.úřadu Horní Planá se měla rozšířit sypaná hráz, vystavět chodník a stezku pro cyklisty. Firma Hohenleiter navrhovala, že zaplatí přívod plynu do Černé.
Pozemek u Sodovkárny – obec hodlala pronajmout a zavést zde některé služby, případně i motorest a sklad stavebnin. Jako nájemci se přihlásili čtyři nám známí občané Černé.
Hafalder Polymer - ten s výrobou polymérových výplní šachet kanalizace odpadních vod začal, při třísměnném provozu mělo najít práci 27 lidí. Na výrobu byly kladeny přísné ekologické požadavky, co se týče filtrace škodlivin a likvidace nebezpečného odpadu. Stížností občanů na šířící se zápach nebyla firma uvedena do stálého provotu a posupně byl vydán zákaz její činnosti.
Výtopna na biomasu – zastupitelé se zabývali i možností vybudovat centrální výtopnu, což se zdálo po získání lesů do vlastnictví obce přijatelné. Investice by však přišla na několik desítek milionů korun, nebyla známa ani studie o rentabilitě a návratnosti a tak bylo od záměru upuštěno. Obec pouze zakoupil část areálu spolu s dvěma rybníky.
===========================================================================
Zcela jistě byly i další záměry, které jsem již nepochytil a neznamenal.
Po vstupu České republiky do Evropské unie od 1.května 2004 se začalo uvažovat i o dalších záměrech, především v souvislosti s pokytnutím příslušné dotace. Uskutečnit jakoukoliv vizi, která znamená vysokou investici, není možné udělat jen z finančních prostředků obce. V živé paměti máme dosud mnohé záměry, které jsou na dotačním systému závislé.
-          domov pro seniory – v prostoru před čp. 36 – stavba více jak 25 mil.Kč
-          rekreační zóna s tržnicí – pod „pipigrilem“ víceúčelovou budovu, parkoviště, chodníky k tábořišti Jestřábí I., veřejné osvětlení, prostor parkování na komunikaci – po částech se něco z tohoto záměru realizovalo
-          víceúčelové hřiště – vedle stávajícícho fotbalového hřiště mělo být hřiště pro malou kopanou, hřiště na tenis a dvě volejbalová hřiště
-          silnice Muckov – Světlík - propjení obou obcí a zkrácení doby jízdy, případně vybudování cyklostezky
-          vodovod Černá – Horní Planá – bylo uvažováno o napojení města Horní Planá na obecní vodovod v Černé. Zkoumala se vydatnost vrtu, vstupní investice i návratnost.
-          kruhový objezd - v souvislosti s výstavbou silnice, neuspěl pro nesouhlas majitele pozemků
-          olympiáda v Černé – ČR projevila zájem o pořádání Olympiády v roce 2016; v této souvislosti se vyskytla úvaha pořádat Jachetní olympijský sport v Černé v Pošumaví.Jednalo by se o velmi velké finanční zatížení, které obec není schopna sama zvládnout.
-          Lipenská vlakotramvaj – záměr krajského úřadu prodloužit regionální trať z Rybníka přes Lipno, Frymburk a Černou v Pošumaví do Hůrky. Projekt přinesl mnoho nesouhlasných projevů ze strany obce a občanů Černé a řešení sporů s Jihočeským krajem.
 
 
F.Z.