Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie

Příspěvky

Atentát na Heydricha z jiného pohledu

1. 1. 2014

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historie

Byla československá vojenská akce proti třetímu nejmocnějšímu muži Třetí říše opravdu nutností, která měla ve třetím válečném roce postavit Československo, respektive jeho zahraniční londýnskou vládu a politickou reprezentaci, na roveň válčících velmocí? Zabití Heydricha se často staví jako nutná politická akce, kterou mělo Československo dokázat svou nepasivitu v domácích podmínkách. Dnešní historici tvrdí, že se Československo muselo prezentovat něčím takovým, aby po válce nezůstalo v pozici poraženého státu, v okleštěných pomnichovských hranicích. Zatímco všechny okupované národy vedly podle mnohých představitelů nejen v Velké Británii aktivní odpor proti nacistům, Češi si "spokojeně" žili v protektorátu, užívali si dělnických příspěvků, dovolených na zotavenou a spokojeně montovali zbraně pro wehrmacht.

 

Tajemství Edvarda Beneše: Měl dvojníka?

5. 12. 2012

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historie

benes-strazce-01.jpg

Poslední snímky Edvarda Beneše z léta 1948, pořízené rodinou Šechtlových na zahradě vily v Sezimově Ústí, ležely po dobu totality v archivu známého táborského ateliéru. Byly i v rodinných albech bývalých vojáků a četníků, kteří tvořili prezidentovu i exprezidentovu stráž. Na snímcích, které mi ukázal poprvé syn Josefa Jecha, velitele četnické stanice Sezimovo Ústí v roce 1994, je celá jednotka nastoupena před Benešovou vilou. V rodinném archivu bylo i pár momentek, detailů z okamžiků, kdy se Edvard Beneš a jeho stráž teprve formovali ke společnému snímku. Až přízračná je podoba muže v uniformě stojícího hned po pravici bývalého československého prezidenta, kterému do konce života zbýval necelý měsíc…
 

Lotyšský „nacionalismus“? Přečtěte si Sandru Kalniete a pochopíte!

3. 12. 2012

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historie

kalniete.jpgLotyšsko má obyvatel, co dvě naše Prahy. Občas se někde dočtete, že během 2. světové války měli Lotyši vlastní SS divizi a že po rozpadu Sovětského svazu diskriminují jednu čtvrtinu populace – etnické Rusy. Polovina z Rusů nemá státní občanství Lotyšska a ani volební právo, což Rusko kritizuje jako ponižování a zařazení Rusů mezi občany druhé kategorie. Každý, kdo si myslí totéž, by si měl přečíst knížku bývalé ministryně zahraničí Lotyšska Sandry Kalniete, svého času i eurokomisařky. Kniha se jmenuje V plesových střevíčkách sibiřským sněhem. Je to jedno z nejotřesnějších svědectví o podstatě stalinismu a komunismu, jak jej Lotyši zažili na vlastní kůži.

 

Dopis vojáka 1. světové války na rozloučenou

30. 11. 2012

| Komentářů: 0

| Rubrika: Historie

 

..odtuď Jse už nedostanu protože mají být teď největší bitvi..
dopis-1.-sv.-valka-02.jpgNapsal ho starší bratr mého dědy. Byl povolán do rakousko-uherského vojska a zemřel v roce 1915. Už se ani neví, kde. Zanechal však po sobě svědectví v podobě dopisu. Ještě živý se loučil s nejbližšími. Věděl, že odjíždí na frontu, kam se po zranění vracel z nemocnice. Tušil, že předcházející boje přestál, ale tentokrát jde na jistou smrt. Z jeho neumělého, ale upřímného psaní, posledního, který od něho do rodné vesnice přišel, plného strachu z očekávané smrti, dodnes mrazí…