Příprava na vyučování Českého jazyka a Hudební výchovy
Příprava na vyučování Českého
jazyka
Vzdělávací cíl : opakování,
připomenutí učiva z 1.ročníku ( pro 2.ročník), z 2.ročníku ( pro
3.ročník)
Výchovný cíl : pomáhat doma,
být ochotní, nebýt líní
Pomůcky : Slabikář čítanky,
nástěnná abeceda, tužka, papír, pero, příprava na tabuli
Motivace : Ukázka
z čítanky Josefa Lady „Líná pohádka“ . Rozhovor s dětmi – My
nebudeme líné, chceme se učit, abychom si mohly číst, psát a počítat.
Práce na tabuli :
- čteme slova z tabule ( z pohádky)
2. ročník - podtrhuje písmena v textu – známé oranžovou barvou a neznámé
zelenou barvou – mám, jiné,
synu, tatí, král, noc, ráno, kralevic,
hodina, slza, oko, boty,
mladík, léta
3. ročník - čtou
celá slova
Práce s knihou :
2. ročník - Slabikář „Naše čtení“ – čteme jednotlivě nahlas
3. ročník - Čítanka 8 – čteme jednotlivě nahlas
Práce s písankou :
2. ročník - přípravné psaní na papír, správné napojování písmen na tabuli,
upozorňovat na chyby
3. ročník - na
papíru několikrát obtáhnout
- při přepisu věty pozor na mezery mezi slovy.
Na začátku věty velké
písmeno
Zadání domácího úkolu :
V části textu z „Líné pohádky“ podtrhat samohlásky
Relaxační chvilka : na
koberci si zahrajeme na lenochody, uvolněně ležíme se zavřenýma očima
Závěr a hodnocení : pochvala
snaživých dětí, povzbuzení těch méně šikovných
Příprava na vyučování Hudební
výchovy 3. ročníku Základní školy speciální
Cíl : Práce s písní „Ovčáci čtveráci“ . Poslech hudební pohádky
Ilja Hurníka „Jak se kontrabas zamiloval“
Pomůcky : Zápis na notové
tabuli, magnetofon, kazeta
Rozcvička sluchová : Kdo
pozná podle zpěvu a hry na klavír začátku písně beze slov píseň příslušných
notových záznamů : Zlatá brána, Skákal pes, Rybička maličká, Pec nám spadla
Práce s písní :
Motivace – rébus na tabuli :
čočovička – čočka
oves – obilí
Učitelka zpívá a hraje na klavír, děti opakují několikrát první sloku, potom druhou sloku. Zpěv celé písně
První sloka : Ovčáci,
čtveráci, vy jste naší vičku, i tu čočovičku, vypásli
Druhá sloka : To je lež, jako
věž, nebyla to vička, ani čočovička, byl oves.
Poslech kazety Ilji Hurníka
„Jak se kontrabas zamiloval“ , ukázka konrabasu.
Poslechněte si a poznejte,
které nástroje v kapele hrají – poslech – je jich pět, dva hrají sólo,
další tři je doprovázejí. Poznejte je na obrázcích.
Opakování písně „Ovčáci
čtveráci“
Závěr : zhodnocení průběhu
hodiny, pochvala aktivních dětí
Závěr a hodnocení mé
pedagogické praxe ( 10 hodin náslechů) na Základní škole speciální
Přesvědčila jsem se, že práce
pedagogů i pedagogických asistentů je velmi náročná a obzvláště u dětí se
speciálními vzdělávacími potřebami. Pedagog musí brát na zřetel individualitu
každého žáčka a to jak v intelektuální tak povahovou. Navštívila jsem pět
tříd a bylo zajímavé pozorovat přístupy jednotlivých pedagogů k dětem a k
mládeži. Nejvíce se mi líbilo vyučování Hudební výchovy – většina dětí ve třídě
je romské národnosti a hudbu milují, úplně ji prožívají doslova celým tělem. Učitelé
mají výborně rozdělené hodiny do kratších bloků, ve kterých střídají učení
s různými oddechovými činnostmi.
Získala jsem plno nových
zkušeností při práci s těmito dětmi, které určitě při svém povolání
vychovatelky v dětském domově.