KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

  • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
  • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

    ...

    Rychlé info

    2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
    8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
    1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

    Koutek poezie

    Mějme je rádi

    Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
    Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
    Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
    Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
    Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
    Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
    Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
    Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
    Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

    Sociálně právní poradna KSČM

    poradna@kscm.cz

    Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
    Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
    •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
    •občanské právo
    •pracovní a správní právo
    •sociální problematika
    •zdravotní problematika
    •bytová problematika
    •školská problematika,
    sociálně patologické jevy
    dětí a mládeže
    •genderová problematika
    •ekologická problematika
    •finanční poradenství
    •bezpečnostní problematika
    •zemědělská problematika
    S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
    Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


    Priority volebního programu KSČM

    * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

    * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

    * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

    * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

    * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

    * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

    * Společnost vzdělání a kultury

    * Šance pro mladé na kvalitní život

    * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

    * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


    Karel KRYL

    Karel Kryl

    Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

    Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

    Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

    Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

    Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

    Jdi na obsah Jdi na menu
     

    Brutální pravda o americkém zdravotnictví

    16. 8. 2009

    ObrazekDostavili se po tisících, stáli frontu celou noc na pásku na ruce, která jim umožňovala vstup do podivného paralelního vesmíru, kde je lékařská péče zadarmo a je základním právem a nikoliv drahým luxusem. Někteří tito Američané sem šli pěšky celé kilometry, jen aby si nechali změřit tlak. Někteří spali v autě v naději, že se jim podaří nechat si vyšetřit oči nebo udělat mamogram, jiní přivedli své děti na očkování, které by jim jednou mohlo zachránit život.

    V týdnu, kdy se američtí Republikáni vysmívali britskému státnímu zdravotnictví jako "zlovolnému a orwellovskému", byly tyto neuvěřitelné scény v městě Inglewood v Kalifornii jasným připomenutím, proč se prezident Obama snaží zreformovat systém amerického zdravotnictví, napsal v sobotu britský deník Independent.

    LA Forum, aréna, kde se kdysi konaly vyprodané koncerty Madonny, byla na osm dní proměněna v obří polní nemocnici. V Americe je nabídka zdravotní péče zadarmo tak vzácná, že se zpráva o otevření kouzelného lékařského království zadarmo rychle rozšířila a utvořily se dlouhé fronty Američanů, doufajících, že se jim podaří získat na okamžik každodenní lékařskou péči, jakou Britové považují za něco zcela samozřejmého.

    Za první dva dny obdrželo více než 1500 mužů, žen a dětí, léčbu zadarmo, nákladem 503 000 dolarů. Třicet zubařů vytrhlo 471 zubů, 320 lidí dostalo standardní brýle, 80 ženám byly udělány mamogramy, mnoho lidí navštívilo odborníky na ledviny. Než provizorní lékařské středisko opustí v úterý město, poskytne 10 000 pacientů scesslékařskou péči v celkové hodnotě 2 milionů dolarů.

    Christine Smithová dorazila ve tři hodiny ráno, doufala, že bude moci navštívit zubaře, poprvé od doby, kdy jí bylo 18. To bylo téměř před osmi lety. 17 jejích zubů je zkažených, některé mají velké, viditelné díry. Má trvalé bolesti a už nekolik let není schopna konzumovat pevnou stravu.

    "V roce 2002 mi dělali gastrický bypass, ale ono se to nepovedlo, a kyselina ze žaludku mi začala ničit zuby. Měla jsem od té doby několik zaměstnání, žádné ale se zdravotním pojištěním, takže jsem nemohla navštívit zubaře a nechat si je spravit. Normálně by to stálo 5000 dolarů. Tak i kdybych tu měla čekat týden, než mi to spraví zadarmo, počkám. Naprosto to změní můj život."

    Na druhé straně haly čeká Liz Cruise s dalšími desítkami lidí na oční vyšetření. Je zaměstnána v supermarketu, ale nemůže si dovolit 200 dolarů měsíčně na zdravotní pojištění. "Je to jednoduchá volba: buď zaplatím činži, anebo zdravotnictví. Co mám dělat? Já patřím mezi pracující chudé: lidi, kteří pracují, ale nemohou si dovolit zdravotní pojištění a nemají nárok na jakoukoliv pomoc či zdravotnictví zadarmo. Nepamatuju se, kdy jsem naposled byla u lékaře."

    I když Američané vydávají na zdravotní péči více finančních prostředků než jakýkoliv jiný stát na světě, podle odhadů existuje asi 50 milionů amerických občanů, kteří nemají vůbec žádné zdravotní pojištění. Mnoho lidí, kteří mají zaměstnání, si nemohou zdravotnické pojištění dovolit, a i ti, kteří mají standardní zdravotnické pojištění, zjišťují, že jim neposkytne celou řadu běžných procedur. Nezaměstnaným v Kalifornii - kteří spoléhají na Medicaid - byla minulý měsíc zrušena zubařská péče zdarma.

    ObrazekJulie Shay byla ve frontě na zubařskou péči. Celá léta si nechávala spravovat zuby levně na druhé straně hranice v mexické Tijuaně. Ale odnedávna požadují americké úřady, aby se cestou zpět do Ameriky američtí občané prokazovali cestovním pasem (předtím stačilo ukázat řidičský průkaz), takže ta alternativa pro Julie Shayovou už neexistuje. Dnes má dva abscesy a trpí takovými bolestmi, že nemůže skoro vůbec spát. "Nemám pas a nemůžu si ho dovolit. Tak jsme s manželem spali v autě, abych se dostala tady k zubaři. Zní to zoufale, ale já opravdu zoufalá jsem. Řekli byste si, že vzhledem k tomu, kolik je v téhle zemi peněz, že bychom měli být schopni se lidem pořádně postarat o zuby," zdůraznila. "Ale je to tak, že bohatí, a pojišťovny, si prostě neuvědomují, s čím se my musíme potýkat, anebo je jim to jedno. Podívejte se po téhle místnosti a řekněme mi, že americké zdravotnictví nepotřebuje reformu."

    Plány prezidenta Obamy na reformu zdravotnictví jsou ústředním bodem jeho politického programu, ale v posledních týdnech na jeho reformy úspěšně útočí Republikáni. Demokraté se nesjednotili kolem jednotného, jasného návrhu reformy, odpůrci reformy využili jejich váhání, útočí na "socialistické zdravotnictví" a šance na rozsáhlou reformu je nyní slabá.

    ObrazekNejškodlivější byly ostré útoky pravicové opozice na schůzích na radničních schůzích. Avšak účastníci zdravotnického charitativního fóra v Los Angeles svědčí o tom, že situace je zcela jiná, než jak ji líčí republikánská pravice. Mobilní polikliniku zorganizovala instituce Remote Area Medical. Tato charitativní organizace se normálně zaměřuje na chudé lidi na americkém venkově. Nyní se přesunuje i do měst. Akce "zdravotní péče zadarmo" tento týden v Los Angeles byla zřejmě dosud největší operací zdravotnických služeb zadarmo v celých USA.

    Lékaři, zubaři a terapeuti poskytují svůj čas a své zdroje zadarmo. Mnoha americkým lékařským profesionálům tyto akce poskytují vzácnou příležitost chovat se podle principů etosu veřejné služby, která má být podstatou zdravotnictví.

    Je ironické, vzhledem k nynější transatlantické kontroverzi ohledně britského státního zdravotnictví, že organizaci Remote Area Medical založil Angličan, Stan Brock. Tato dvaasedmdesátiletá americká televizní celebrita opustila život celebrit r. 1985 a věnovala se, jak říká, "práci pro lidi".

    Dnes nemá Brock žádné peníze, žádný příjem a žádný účet v bance. Tráví 365 dní v roce na charitativních akcích, spí na malé srolované podložce na podlaze a živí se výlučně ovesnou kaší a ovocem. Charakterizují ho, a moc nepřehánějí, jako světce.

    Brock sice nechce zasahovat do debaty o americkém zdravotnictví, je ale přesvědčen, stejně jako mnoho dalších profesionálů, že Spojené státy by měly převzít model britského státního zdravotnictví.

     

    Výdaje na zdravotnictví jako část HDP

    USA 16%

    UK 8.4%

     

    Státní výdaje na zdravotnictví (jako podíl celkových výdajů na zdravotnictví)

     

    USA 45%

    Velká Británie 82%

     

    Výdaje na zdravotnictví na jednoho obyvatele

     

    USA $7,290

    Velká Británie $2,992

     

    Počet lékařů na 1000 obyvatel

    USA 2.4

    Velká Británie 2.5

     

    Počet zdravotních sester na 1000 obyvatel

     

    USA 10.6

    Velká Británie 10.0

     

    Počet akutních nemocničních lůžek (na 1000 obyvatel)

     

    USA 2,7

    Velká Británie 2,6

     

    Průměrná délka života

     

    USA: 78

    Velká Británie: 80

     

    Kojenecká úmrtnost (na 1000 živých narození)

     

    USA 6,7

    Velká Británie 4,8

    Zdroj: WHO/OECD Health Data 2009

     

     

    Náhledy fotografií ze složky Život za První republiky 1918 - 1938

    Komentáře

    Přidat komentář

    Přehled komentářů

    Zatím nebyl vložen žádný komentář