9.11. 2007 : 6.r : Tematický celek : Tvarosloví : Podstatná jména
cíl: opakování vzorů podstatných jmen
motivace: najdi správný vzor podstatného jména – křestní jméno tvé matky
Vyhledej a vyznač 16 povolání rodu mužského, z písmen v tmavých polích napsaných červeně složte tajenku
P | E | K | A | Ř | K | Á | J | O | V |
K | O | U | Z | E | L | N | Í | K | M |
O | N | CH | P | Z | E | É | A | P | A |
M | L | A | I | N | T | I | K | Ř | L |
I | E | Ř | L | Í | I | Š | A | A | Í |
N | T | T | O | K | Č | B | EE | V | Ř |
Í | I | Š | T | I | U | E | CH | N | Y |
K | D | V | D | Z | E | D | N | Í | K |
Z | E | I | R | Ý | N | E | Ž | N | I |
Ú | Ř | E | D | N | Í | K | O | R | Y |
Struktura hodiny ( činnosti vyučovací jednotky)
Ø Pravopisné cvičení:
Dovolenou jsme strávil- ve Vysok-ch Tatrách. Zpíval- lidové p-sničk-. M-lan spadl ze stromu. Velmi úrodná oblast Čech je P (p)olabí. V-stupte ve stanic- n(N)árodní t(T)řída. Brzy se staneme členy e(E)vropské u(U)nie. Naše lékárna se jmenuje u(U) b(B)ílé r(R)ůže. Sl-šel jsi o t(T)itaniku?
-relaxace – odpočinek – převyprávíme báji : O Prométheovi
doplňující cvičení o J.Nerudovi a J.A. Komenském
( žáci si sami připraví mluvní cvičení)
Ø Jazykový rozbor
Muž a pes se brodil sněhem po stezce společně. Muž byl sebevědomý a plný energie, ale na severu byl nováčkem. Nedbal rady zkušených starousedlíků, že v takovém mrazu nikdo nemá cestovat sám.
( Jack London – Rozdělat oheň)
1. Z kolika vět se text skládá. |
2. U souvětí určete počet vět. |
3. Z první věty textu vypište základní skladební dvojice a určete druh podmětu a přísudku. |
4. V druhé větě textu určete slovní druhy. |
5. Vyjádřete obsah posledního souvětí větou jednoduchou. |
6. Nahraďte slovo energie synonymem. |
7. Vypište z textu zájmena a určete jejich druh. |
8. Určete větné členy – společně, na severu, nikdo. |
9. Vysvětlete, kdo to byl starousedlík. |
10. Popište psa, který ho doprovázel. |
Ø
Cvičení z učebnice:
18/1
nejvíce příkladů :
vzor:
ostatní vzory jsou zastoupeny:
vzor stavení není zastoupen vůbec : zkuste vytvořit příklady:
18/2
ke vzoru hrad nepatří:
ke vzoru žena nepatří:
ke vzoru město nepatří:
18/3
určujeme mluvnické kategorie:
pád, číslo, rod, vzor
dú - z minulé hodiny 18/4
|
dú – z 9.11. 2007 ( pracovní sešit 13/1 – procvičování tvarů podstatných jmen podle vzorů) |
|
opakování: Podstatná jména |
Ø Abstraktní : zblbnutí, zájmy, čtení, počítání, krása, stud, tokání, vůle, záliba |
Ø Konkrétní : sklo, ryba, mrkev, orel, savec |
Ø Pomnožná : varhany, plavky, nůžky, neštovice, Holešovice, Vysočany |
Ø Hromadná : rákosí, svalstvo, sloupoví, dělnictvo, obilí |
Ø Látková : víno, mýdlo, papír, krupice, minerálka |
Ø Vlastní : Petr, Adam, Velké Meziříčí, U Tří lip, Základní škola Jihlava |
Ø Obecná : moře, jezero, napoleonské války, revoluce, město |
|
Rody : mužský, ženský, střední – vzory |
Shrnutí ( vše o podstatných jménech)
Zhodnocení cíle : základem našeho jazyka jsou podstatná jména a slovesa ( podstata tvarosloví)
Sebehodnocení:
q Co se mi dnes povedlo?
q Co se mi líbilo?
q Co se mi nepovedlo?
q Proč?
q Co bych měl změnit? Musím vědět – proč se učím?
q Vím to?