Příprava č. 2
Probrané učivo za 1. pololetí 2. ročníku:
- obecné seznámení s počítačem – z čeho se skládá, k čemu se využívá, kdo ho může používat, jaké typy počítače existují apod.
- použití a funkce myše – teoretická i praktická část
- použití a funkce klávesnice – práce s jednotlivými tlačítky, k čemu se používají, jak se dají využít klávesové zkratky, použití kláves NumLock, CapsLock, Shift apod.
- způsoby údržby hardwaru a softwaru – jak se starat o počítač, čemu ho vyvarovat apod.
- práce s internetem – seznámení s jednotlivými vyhledávači, jak si najít potřebné informace a konkrétní webové stránky
- počítač jako nástroj žáka pro lepší zvládnutí učiva - výukové programy - vyhledávání a testování možností, využití a zařazení klasických výukových programů pro věkovou kategorii žáků do 12 let (nabídka hotových programů od různých výrobců)
- počítač jako zdroj nebezpečí - upozornění na zdravotní a psychické problémy, které mohou vzniknout při nevhodném používání počítačů, problémy s nevhodným obsahem a s možností zneužití žáků
Příprava na hodinu ICT ve 2. pololetí 2. ročníku
Ročník: 2.
Název tématu: Počítač jako možnost pro realizaci zájmů, rozvíjení individuálních schopností ve volném čase žáků
Předmět: Informační a komunikační technologie
Místo, kde bude výuka probíhat: učebna informatiky
Cíl obecný: Seznámit žáky s náměty činnosti pro smysluplné využití volného času žáků na práci s PC pod vedením učitele. Ukázat žákům způsoby jak pro ně vytvořit smysluplnou náplň, rovnoměrné rozvíjení jejich dovedností a individuálních zájmů. Nalézt vhodná témata, atraktivní a použitelné výstupy do praktického života žáků, jako protipól používání počítače žáky pouze pro hry a internet a z toho plynoucí důsledky.
Cíl konkrétní: Naučit žáky smysluplně využít volný čas strávený na PC, rozvíjet jejich individuální schopnosti při práci s počítačem.
Na čem poznám, že byly cíle splněny: Žáci budou umět smysluplně využít volného času při práci na PC – budou umět zadat do vyhledávače www stránky, na kterých naleznou aktivity pro přínosnou činnost, kterou budou moci využít a aplikovat v reálném životě. Žáci dokáží naleznout na internetu soutěže a různé kvizy, ve kterých budou moci uplatnit svoje dosavadní vědomosti a zkušenosti.
Kompetence:
a) komunikativní – během činnosti budou děti mezi sebou komunikovat, budou klást učiteli otázky apod.
b) pracovní – žáci budou během hodiny rozvíjet svoje pracovní schopnosti, budou muset pracovat samostatně popř. ve dvojicích
c) k řešení problémů – v případě problému ho budou muset racionálně vyřešit
Časová dotace: 45 minut
Potřebný materiál: Počítač, interaktivní tabule.
Vyučovací hodina
Úvodní část hodiny (10min.):
- učitel žáky namotivuje na činnost: „Milé děti, kdopak mi poví co byste dělali, kdybyste dostali volný prostor pro činnost s počítačem??? (Diskuze na dané téma)
- správně mířenými otázkami děti nasměruji k tomu, aby přišly na to, že práce s počítačem může být i smysluplná, že mohou navštěvovat www stránky, které jim budou přínosné, díky kterým se dozví nové informace apod.
- na konci úvodní části hodiny dětem prozradím, že naším dnešním cílem bude vyhledat společně stránky, které mohou využít především ve volném čase
Hlavní část hodiny (30min.):
V hlavní části hodiny nechám pracovat především děti samotné. Jejich úkolem bude, aby si našel každý za sebe 5 www stránek, které (podle jeho mínění) mohou být smysluplně využity během volného času, který budeme chtít strávit na PC. Nechám čistě na nich, na kterou oblast se zaměří a jakým směrem se budou ubírat.
Zhruba po 15 minutách vyzvu žáky, aby zanechali činnosti a aby jednotlivě pověděli, jaké stránky a proč vyhledali, co se jim na nich líbí, jestli je už navštívili někdy v minulosti apod. Pozor si dám na to, abych nezapomněla vyvolat všechny žáky, aby každý mohl vyjádřit svůj názor a postoj.
Závěrečná část hodiny (5min.):
V závěrečné části hodiny vypíšeme na interaktivní tabuli od každého žáka jeden tip na www stránku, kterou by mohli ostatní žáci ve volném čase použít.