Jdi na obsah Jdi na menu
 


Praha - historické městské radnice

16. 1. 2013

            PRAHA – historické městské radnice

 

HLAVNÍ MĚSTO NĚKDEJŠÍHO ČESKÉHO KRÁLOVSTVÍ, DNES SOUČASNÉ ČESKÉ REPUBLIKY. TRADIČNÍ  VÝLET DO NAŠÍ METROPOLE.

 

Z HLAVNÍHO NÁDRAŽÍ JSME ŠLI KOLEM JINDŘIŠSKÉ VĚŽE, PŘES SENOVÁŽNÉ NÁMĚSTÍ K OBECNÍMU DOMU (1906-11 ANTONÍN BALŠÁNEK + OSVALD POLÍVKA). ZDE U PRAŠNÉ BRÁNY (1475 MATĚJ REJSEK) JSME MĚLI PRVNÍ ZASTAVENÍ S VÝKLADEM. DÁLE JSME POKRAČOVALI CELETNOU ULICÍ PŘES UNGELT KE KOSTELU SV. JAKUBA (ZALOŽENÝ 1319), KDE BYLA DRUHÉ ZASTAVENÍ. NĚKTEŘÍ ŠLI JEŠTĚ DO TÝNSKÉHO CHRÁMU (KOSTEL P. MARIE PŘED TÝNEM, OKOLO R. 1350). V OBOU KOSTELÍCH KONČILA BOHOSLUŽBA V 9.30 HOD. JAKO TRADIČNĚ VČAS JSME DOŠLI NA STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ PŘED ORLOJ, ABYCHOM HO VIDĚLI A SLYŠELI NA VLASTNÍ OČI A UŠI. KOMENTOVANOU PROHLÍDKU STAROMĚSTSKÉ RADNICE S PRŮVODCEM JSME UDĚLALI NA DVĚ SKUPINY (10.15 + 10.30 HOD.). VNITŘNÍ HISTORICKÉ SÁLY STÁLY ZA VIDĚNÍ. TAKTÉŽ MECHANISMUS ORLOJE ZEZADU A HISTORICKÉ SKLEPENÍ SE SVOJÍ ZAJÍMAVOU ATMOSFÉROU STÁLY ZA TO. STAROMĚSTSKÁ RADNICE JE KOMPLEX PŮVODNÍCH STŘEDOVĚKÝCH PARCEL A DOMŮ, KTERÝ SE UTVOŘIL NA ZAČÁTKU 14. STOLETÍ. GOTICKÁ VĚŽ S ORLOJEM JE Z POČÁTKU 15. STOLETÍ (ORLOJ 1410 MISTR HANUŠ ZE SLANÉHO). PRŮVODCOVSTVÍ BYLO VELMI MILÉ A PROFESIONÁLNÍ. ZAJIŠŤOVAL PETR VOJÁČEK. DĚKUJEME.

PO DOKONČENÍ PROHLÍDKY JSME SE VŠICHNI SPOŘÁDANĚ VYDALI KOLEM BETLÉMSKÉ KAPLE K VLTAVSKÉMU NÁBŘEŽÍ K POMNÍKU CÍSAŘI FRANTIŠKU I. (1844-46 ONDŘEJ KRANNER). ZE SMETANOVA A MASARYKOVA NÁBŘEŽÍ JE NÁDHERNÝ VÝHLED NA MALOU STRANU A HRADČANY S PRAŽSKÝM HRADEM. MEZI NIMI JE „ZLATÁ KAPLIČKA“ – NÁRODNÍ DIVADLO (1868-1881 JOSEK ZÍTEK) A PROTI NĚMU PŘES VLTAVU JE MOST LEGIÍ. POD NÍM VIDÍME STŘELECKÝ OSTROV A NEDALEKO PROTI PROUDU SLOVANSKÝ OSTROV, LIDOVĚ ŘEČENÝ ŽOFÍN. ODTUD JSME SE TRASOU ODKLONILI K RESTAURACI „V NÁPLAVNÍ“, KDE JSME MĚLI OBĚD. CELKOVÉ MENU (POLÉVKA, TRESKOVÉ FILÉ S BRAMBOROVOU KAŠÍ A SALÁTEM) BYLO ZA 100 KČ. PŘÍJEMNÁ OBSLUHA NÁS POTĚŠILA. JÍDLO BYLO CHUTNÉ. PROVOZNÍ JE TADY IVA ŠMÍDOVÁ.

 

PO OBĚDĚ JSME PROŠLI RESSLOVOU ULICÍ KOLEM KOSTELA SV. CYRILA A METODĚJE. V TÉTO BAROKNÍ STAVBĚ (1730-36 K. I. DIENTZENHOFER) VE SKLEPENÍ SE UKRÝVALI NAŠI „ANGLIČTÍ“ PARAŠUTISTÉ, KTEŘÍ V KVĚTNU ROKU 1942 PROVEDLI HRDINSKÝ ATENTÁT NA ŘÍŠSKÉHO PROTEKTORA REINHARDA HEYDRICHA. PO ZRADĚ A NÁSLEDNÉM OBKLÍČENÍ TADY SPÁCHALI SVOJI HRDINSKOU SEBEVRAŽDU. POTÉ JSME SI V PŮLHODINOVÉ PROCHÁZCE PROŠLI KARLOVO NÁMĚSTÍ (DO R. 1848 NĚKDEJŠÍ VELKÝ NEBO DOBYTČÍ TRH), KTERÉ JE NEJVĚTŠÍM PRAŽSKÝM NÁMĚSTÍM. OD KONCE 19. STOLETÍ JE PŘEMĚNĚNO NA SAD A MY JSME SI PROHLÉDLI VŠECH ŠEST POMNÍKŮ (B. ROEZL, J. E. PURKYNĚ, K. SVĚTLÁ, E. KRÁSNOHORSKÁ, V. HÁLEK AJ. ŽELIVSKÝ) A KAŠNU SE SOCHOU SV. JOSEFA (1698). NEOPOMENULI JSME FAUSTŮV DŮM (UPRAVENÝ 1725 MAX. KAŇKOU) A KOSTEL SV. IGNÁCE (1665-87). OD 13.45 JSME MĚLI NAPLÁNOVANOU PŮLHODINOVOU PROHLÍDKU NOVOMĚSTSKÉ RADNICE. TENTO KOMPEX VZNIKAL POSTUPNĚ V ROCE 1377-78 A STAVEBNĚ DOPLNĚNÝ V LETECH 1411-18. RADIKÁLNĚ OBNOVENA DO RENESANČNÍ ÚPRAVY V LETECH 1904-05. DO HISTORIE ČESKÉHO NÁRODA SE RADNICE VÝRAZNĚ ZAPSALA PRVNÍ PRAŽSKOU DEFENESTRACÍ  V ROCE 1419. VYHOZENÍM RADNÍCH Z OKEN BYLO DE FACTO ZAČÁTEK CELÉHO DLOUHOLETÉHO HUSITSKÉHO REVOLUČNÍHO POVSTÁNÍ. PROHLÍDKU ZAJISTIL VOJTĚCH PALUSKA. DĚKUJEME ZA UMOŽNĚNÍ. PO TÉTO PROHLÍDCE JSME INDIVIDUÁLNĚ PŘES VODIČKOVU ULICI A VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ A DOŠLI ZPÁTKY K HLAVNÍMU NÁDRAŽÍ, KDE JSME MĚLI ZÁVĚREČNÝ SRAZ PŘED ODJEZDEM. MALÉ ZASTAVENÍ BYLO U POMNÍČKU JANA PALACHA.

 

VSTUPNÉ NA PROHLÍDKU BYLO 55 KČ + 10 KČ. HROMADNÁ JÍZDENKA VLAKEM VYŠLA NA    220 KČ ZA OSOBU. POČASÍ BYLO ZIMNÍ, ZATAŽENO, TEPLOTA KOLEM 0° C. POČET ÚČASTNÍKŮ –  52 PŘÁTEL (Z KLATOV, PLZNĚ A Z PRAHY). POHODOVÝ DEN A VŠEM SE TO LÍBILO.