Sezóna začala aj pre AC Malacky

23. 5. 2021
article preview

Tak a je to tu. Atletická sezóna sa začala aj pre náš klub AC Malacky. Tento víkend /22.-23.5. 2021/ sme sa vybrali do Nového Mesta nad Váhom a do Martina. V Martine sa konali M-SR vo viacboji všetkých kategórií a v Novom Meste prebehol v sobotu kontrolný bežecký míting.

V Novom Meste sme mali dve pretekárky a v Martine sa postavilo na štart viacbojov 9 pretekárov. Už začiatočné súťaže  naznačili, že táto sezóna nebude jednoduchá. Aby sme sa zúčastnili pretekov,  potrebovali tréneri aj  pretekári korona test nie starší ako 24 hodín, atléti do 18 rokov písomný súhlas rodičov, štartovné za jedného pretekára bolo 20 eur, takže máme sa na čo tešiť.  Potešujúca správa pre náš klub je, že začnú aj preteky bratislavskej atletickej oblasti, kde sme doma a štartovné bude výrazne nižšie.  Ale ak bude tento trend s testovaním pokračovať, tak amen tma. Preteky v Bratislave sú cez týždeň, počas víkendov sa poberieme zase niekde inde, takže budeme mať nosné dierky prešpárané jak rešeto.

Poďme teda po poriadku.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpgVeľké prekvapenie pripravila priaznivcom malackej atletiky Rebecca Slezáková. Táto naša talentovaná dorastenka sa postavila proti súperkám, ktoré toho už v atletike niečo preskákali. Rebecca sa však nezľakla a po výborných výkonoch zvíťazila. Takže máme dorasteneckú  majsterku Slovenska v sedemboji!  Jej niektoré výkony sú obdivuhodné a hlavne 100m prekážok za 15,04s v silnom protivetre a 161cm v skoku do výšky príjemne prekvapili. V záverečnom behu na 800m nedala súperkám šancu ani len pomýšľať na zvrátenie priebehu pretekov a doslova ich deklasovala v čase 2:30min. Po dvoch dňoch boja v neľútostných podmienkach, v daždi, bez tribúny, kde by sa pretekárky mohli schovať, si jej výkony zaslúžia absolutórium. Dosiahla 4348 bodov.

oštep - 24,36m

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk.jpgVeľké prekvapenie sa zrodilo v deväťboji žiakov.  Tu sa zmenšilo štartové pole, pretože z tradičného žiackeho osemboja sa stal deväťboj a pribudol skok o žrdi. To veľa žiakov odradilo, pretože na žrď si netrúfli. Tréner Filip však dojednal špeciálne tréningy na túto discipínu  v Bratislave u odborníka na skok o ždrdi Andreja Biciana a to sa vyplatilo. Naše trio pretekárov obsadilo prvé tri miesta v poradí:

1.Nehyba Matúš 3298 bodov

2.Gašpar Adam 3288 bodov

3.Boškovič Adam 2644 bodov.

Súboj našich pretekárov bol zaujímavý do poslednej disciplíny, keď viedol Adam Gašpar. Až v deviatej disciplíne, v behu na 1000m Nehyba Matúš prekonal Gašpara Adama o 12 sekúnd, čo mu zabezpečilo dostatok bodov na víťazstvo.

Zastúpenie sme mali aj  v desaťboji dorastencov, kde Michal Nehyba obsadil piate miesto výkonom 3762 bodov.

ort-mertlova.jpgV sedemboji žiačok obsadila výborné ôsme miesto Pavlína Ort-Mertlová, keď nazbierala 2455 bodov.  Michalovičová Timea skončila na 14. mieste a získala 1972 bodov. Moravčíková Martina obsadila 19. miesto s bodovým ziskom 1612.

V Novom Meste sa konali preteky po dlhých rokoch,  pretože aj keď majú atletický tartanový štadión, je v zlom stave a dajú sa tam konať fakticky len behy.  Je to smutné, pretože na Slovensku máme tak málo atletických štadiónov, že každého, ktorý síce existuje, ale chátra, je obrovská škoda. Bežecké preteky tam teda prebehli a každý atlét bol rád, že sa pretekalo, takže na drobnosti sa momentálne nepozerá. Hlavne, že sa súťaží.  My sme boli zvedaví na našu žiačku Karen Grígelovú, ktorá poctivo odmakala celé korona obdobie v našich borovicových lesoch a vyhýbali sa jej choroby, korona aj zranenia. Počasie síce  šprintom neprialo,  bolo chladno a fúkal silný protivietor, ale na to sa netreba vyhovárať. Karen najprv zabehla 150m za 21,30s, čo sme očakávali, ale viac sme boli zvedaví na 300m. Tam zabehla slušných 45,46s, zvíťazila a vylepšila si osobák o dve sekundy, čím  sa zaradila  zatiaľ na priebežnú druhú priečku slovenských žiackych tabuliek. Druhá naša pretekárka dorastenkaTimea Morávková prekonala nedávno koronu a k tomu ju trápi problém s chodidlom, takže jej výkony treba brať z tohto pohľadu. 100m zabehla za 14,79s a 200m za 29,95. Časy dosiahla v silnom trojmetrovom protivetre.

Všetkým gratulujeme k dosiahnutým výkonom a tešíme sa na ďalšie predstavenia členov nášho klubu.