Jdi na obsah Jdi na menu

TŘÍDĚNÍ ODPADU: ČEŠI VERSUS EVROPA

1. 1. 2010

Nejčastějšími odpady v českých domácnostech jsou papír (22 % z domovního odpadu), následuje plast (13 %) a sklo (9 %). Zbytek odpadu tvoří nebezpečný odpad (3 %), kompostovatelný kuchyňský bioodpad (18 %) a jiné odpady (35 %). Co se týká třídění, Češi nejčastěji třídí papír, následuje sklo, plasty a kovy.

Na nedostatek kontejnerů pro tříděný odpad si v Čechách nemůžeme ztěžovat. Máme jich totiž k dispozici více než 178 tisíc. Díky tomu se do třídění odpadu zapojuje 7 občanů z deseti, což není malé číslo. Přesto je ale objem komunálního odpadu stále větší a plánované snížení hmotnostního podílu komunálních odpadů ukládaných na skládky o 20 % do roku 2010 ve srovnání s rokem 2000 není plněn.

Jak se odpad třídí v Evropě

Přestože jsme ve třídění odpadu rok od roku lepší, za leckterými státy Evropy stále pokulháváme. Jedničkou v recyklaci je v Evropě Nizozemsko, kde se na skládkách zanechává pouze 5 % veškerého odpadu. I plány a požadavky Evropské unie jsou stále větší. Do roku 2020 by se k recyklaci měla dostat celá polovina komunálního odpadu.

Třídění papíru

Podíl papíru v množství odpadů, které vyprodukujeme, je zhruba 10–15 %. Papír se vyrábí z celulózových vláken, která se získávají ze dřeva stromů. Postupným chemickým procesem se získaná celulóza rozvlákňuje a následným sušením, lisováním a dalšími procedurami vzniká papír. Výjimečná vlastnost papíru je tak, že se jeho vlákno dá recyklovat až 6 krát, což dává dostatečně velký důvod pro jeho recyklaci.

Dalším důvodem je i fakt, že výroba papíru je energeticky velmi náročná. Pokud se ale papír vyrábí z vytříděného papíru místo prvotních surovin, je jeho výroba zhruba o 64 % méně energeticky náročná. Každá tuna recyklovaného papíru tak může ušetřit asi 14 stromů. Třídění papíru má proto v rámci třídění a recyklace své nezastupitelné místo.

Třídění skla

Podle některých odhadů každý z nás ročně vyhodí 20 kg skla. Toto množství se při recyklaci separuje na sklo barevné, které vyhazujeme do zeleného kontejneru a bílé (čiré), které patří do kontejneru bílého. Nepopiratelnou výhodou skla je fakt, že se dá recyklovat neomezeně, navíc se při jeho znovuzískávání při recyklaci významně šetří energie pro jeho výrobu. Sklo je v evropských domácnostech stále oblíbenějším vytříděným odpadem. Jen za rok 2008 vzrostl počet vytříděného skleněného odpadu o 65%. Nejlepšími třídiči skla jsou švédské a švýcarské domácnosti, kde je recyklováno až 95 % skla.

Třídění plastů

V třídění plastú se Češi řadí ke špičce evropského žebříčku. Plasty u nás třídí asi 70% občanů a podle výzkumu Eurostatu jsme roku 2007 vytřídili asi 46% všech plastů. Nejlépe jsme na tom s tříděním PET lahví, vytřídí se jich u nás zhruba 6 z 10. Vytříděné plasty jsou během procesu recyklace tříděny, část z nich je mechanicky zpracována a zbytek využíván pro zisk energie. Z recyklovaných plastů se pak ve finální fázi vyrábí např. umělé vlákno, které známe v podobě mikin či triček, fólie a plastové pytle, zátěžové koberce či interiéry aut, někdy plast může nahradit dřevo.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář