BULHARSKO-SLOVENSKO

16. 11. 2006

Slovensko - Bulharsko 3:1 (1:0)

15.11.2006 19:59
ŽILINA - Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v stredajšom medzištátnom priateľskom stretnutí na štadióne v Žiline nad Bulharskom 3:1 (1:0).

Trénerovi Jánovi Kocianovi sa tak vydarila premiéra pri kormidle národného tímu SR. V úvodnom dejstve otvoril skóre zápasu nový kapitán mužstva Marek Mintál, v druhom polčase poistil víťazstvo najskôr po individuálnej akcii premiérovým gólom v najcennejšom drese Marek Sapara a na 3:0 upravoval z pokutového kopu po faule na Filipa Hološka striedajúci Miroslav Karhan. Zverenci trénera Christa Stoičkova zaznamenali v 80. min zásluhou Kaloiana Karadžinova aspoň čestný úspech.

Góly: 8. Mintál, 53, Sapara, 78. Karhan (z 11 m) - 80. Karadžinov,
ŽK: 86. M. Škrtel - 14. Iliev, 31. Ivankov, 83. Jankov, 86. S. Todorov, rozhodovali: Granat - Myrmus, Siejka (všetci Poľ.), 4823 divákov

Zostavy:

Slovensko: Čontofalský (46. Hajdúch) - Šinglár, M. Škrtel, Klimpl, M. Čech - Štrba (64. M. Petráš) - P. Petráš (61. Šesták), Sapara (74. Janočko), Švento - Mintál (61. Karhan), Vittek (46. Hološko)

Bulharsko: Ivankov (46. Kolev) - J. Todorov, Iliev, Tunčev (46. Želev), Zanev - Kišišev (19. Peev) - Georgiev (57. Jovov), Telkijski (61. Karadžinov), Jankov - Božinov (54. S. Todorov), Berbatov

Slovenskí futbalisti začali svoju derniéru v kalendárnom roku 2006 na výbornú. Už v 8. min potiahol loptu po ľavej strane Vittek, prihral do šestnástky Mintálovi, ktorý využil pošmyknutie Zaneva a s prehľadom otvoril skóre - 1:0. Nový kapitán národného tímu tak vo svojom 33. reprezentačnom štarte zaznamenal jedenásty presný zásah. Zverenci trénera Jána Kociana boli aj po góle lepším mužstvom, výsledkom čoho bola dobrá príležitosť Šventa v 14. min. Stredopoliar Slavie Praha však v dobrej pozícii poslal odrazenú loptu po Saparovom priamom kope len nad Ivankovovu bránku. O dve minúty na to mohlo byť vyrovnané. Jankov uvoľnil Berbatova, ktorý obstrelil Čontofalského, ale jeho pokus skončil tesne vedľa ľavej žrde. Stred poľa slovenského tímu umne dirigoval Sapara, ktorý hľadal na hrote najmä ofenzívne duo Mintál - Vittek. vV 27. min sa v stopercentnej šanci ocitol po zaváhaní bulharskej obrany a prihrávke Vitteka aktívny Švento, sám pred Ivankovom však nechal vyniknúť hosťujúceho gólmana. Špílmacher Sapara poslal do ďalšej tutovky po uplynutí polhodiny Vitteka, ale útočník Norimbergu ani na dvakrát neuspel. Výborným zákrokom sa totiž opäť blysol Ivankov. V 42. min vyslali Bulhari v podaní Telkijského prvú strelu medzi žrde, Čontofalský s ňou však nemal žiadny problém.

Po zmene strán bol v centre pozornosti opäť Marek Sapara. Po jeho priamom kope v 52. min zaváhal striedajúci brankár hostí Kolev, následne však dokázal zlikvidovať Škrtelovu dorážku z ostrého uhla. Už o minútu na to predviedol stredopoliar Rosenborgu Trondheim Sapara najkrajšiu akciu stretnutia. Po Mintálovej prihrávke vnikol do šestnástky, zbavil sa dvoch hráčov, popri ľavej ruke Koleva zvýšil na 2:0 a strelil tak svoj premiérový gól vo štvrtom zápase v najcennejšom drese.

Bulhari mohli odpovedať v 56. min, osamotený Peev však namieril len tesne vedľa pravej žrde. O tri minúty na to ho napodobnil striedajúci Hološko, ktorý po spolupráci Saparu s Mintálom netrafil bránku. V 77. min si Hološko svojou aktivitou vypýtal pokutový kop, ktorý s prehľadom premenil Karhan - 3:0. Zverenci trénera Christa Stoičkova už o dve minúty zaznamenali svoj čestný úspech, keď po rohovom kope Jovova prekonal Hajdúcha akrobaticky Karadžinov.

V záverečných minútach si hosťujúci Todorov dal takmer vlastný gól, na druhej strane sa pri obrovskej šanci Bulharov prezentoval bravúrnym zákrokom Hajdúch. Kormidelník Ján Kocian tak po výbornom výkone svojich zverencov zaznamenal víťaznú premiéru na lavičke slovenskej reprezentácie.